• +48 502 21 31 22

Mikro i małe firmy pesymistyczne, średnie odzyskują równowagę

W ujęciu miesięcznym poprawiły się nastroje w zakresie zatrudnienia, wartości sprzedaży, nowych zamówień i mocy produkcyjnych.

Mikro i małe firmy pesymistyczne, średnie odzyskują równowagę

Lipcowy odczyt Miesięcznego Indeksu Koniunktury Polskiego Instytutu Ekonomicznego wyniósł 98,1 pkt., co oznacza wzrost o 0,4 pkt. w stosunku do czerwca. Mimo tej delikatnej poprawy poziom wskaźnika nadal sygnalizuje przewagę negatywnych nastrojów nad pozytywnymi, głównie wśród mikro i małych przedsiębiorstw.

Wartość MIK poniżej neutralnego poziomu 100 pkt. wynika z przewagi negatywnych ocen w czterech z siedmiu badanych obszarów: wartości sprzedaży, nowych zamówień, mocy produkcyjnych oraz inwestycji w aktywa materialne i niematerialne. Jednocześnie w ujęciu miesięcznym poprawiły się nastroje w zakresie zatrudnienia, wartości sprzedaży, nowych zamówień i mocy produkcyjnych.

W lipcowym badaniu PIE trzy komponenty MIK utrzymują się powyżej poziomu neutralnego: płynność finansowa, wynagrodzenia i zatrudnienie. Mimo nieznacznego spadku o 0,9 pkt. miesiąc do miesiąca płynność finansowa (118,7 pkt.) wciąż jest oceniana pozytywnie przez przedsiębiorców. Połowa badanych firm deklaruje wystarczającą płynność na ponad trzy miesiące, a 31% na 2-3 miesiące. Wskaźnik dla wynagrodzeń również delikatnie spadł (o 1,6 pkt. do 110,1 pkt.). Co istotne, 91% firm planuje utrzymać poziom wynagrodzeń w najbliższych trzech miesiącach, a 7% zamierza je podnieść. Po trzech miesiącach spadku wartość komponentu zatrudnienie wzrosła o 14,7 pkt., osiągając 106,8 pkt., co ponownie plasuje go powyżej poziomu neutralnego. Analitycy PIE podkreślają, że mimo wysokich kosztów pracowniczych i problemów ze znalezieniem pracowników o odpowiednich kompetencjach firmy planują zwiększać zatrudnienie w najbliższych trzech miesiącach.

Wyzwaniami dla firm są z kolei m.in. sprzedaż, zamówienia i inwestycje. Wskaźnik wartości sprzedaży wzrósł o 5,1 pkt. do 85,3 pkt., ale nadal pozostaje poniżej poziomu neutralnego. Podobnie wskaźnik liczby nowych zamówień zanotował niewielki wzrost (o 0,1 pkt. do 86,5 pkt.), lecz również jest poniżej neutralności. Wartość wskaźnika dla mocy produkcyjnych wzrosła o 2,2 pkt. do 93,3 pkt. Zauważalny jest natomiast spadek wartości komponentu inwestycje w aktywa materialne lub niematerialne – o 16,9 pkt. do 85,7 pkt. Ten spadek, po historycznym przekroczeniu poziomu neutralnego w czerwcu, wynika głównie z decyzji małych firm oraz przedsiębiorstw z sektora usług i handlu, z których większość nie inwestowała w ostatnich trzech miesiącach.

Lipcowy pomiar MIK wyraźnie pokazuje przewagę negatywnych nastrojów wśród mikro- (89,9 pkt.) i małych (87,3 pkt.) przedsiębiorstw. W obu tych grupach odnotowano spadek wartości MIK w stosunku do czerwca. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w dużych firmach, gdzie przeważają pozytywne nastroje (103,8 pkt.), pomimo odnotowanego spadku o 4,9 pkt. względem czerwca. Jedynie średnie przedsiębiorstwa zanotowały wzrost wartości MIK o 6 pkt., osiągając poziom neutralny (100 pkt.), co świadczy o równowadze między nastrojami pozytywnymi a negatywnymi.

W lipcu, podobnie jak w poprzednich miesiącach, głównymi barierami utrudniającymi firmom działalność pozostają koszty pracownicze i niepewność sytuacji gospodarczej. Po raz pierwszy w pierwszej trójce barier znalazła się także niedostępność pracowników, wskazywana przez 51% firm (wzrost o 4 p.p.). Mniej firm skarży się na ceny energii (50%, spadek o 3 p.p.) i zatory płatnicze (46%, spadek o 1 p.p.). Z drugiej strony nieco więcej przedsiębiorstw wskazuje na rosnące koszty finansowania (29%, wzrost o 1 p.p.) oraz niedostępność produktów.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka