
Czerwiec przyniósł wyraźne pogorszenie nastrojów na lokalnych rynkach pracy, szczególnie wśród najmłodszej grupy wiekowej i mieszkańców mniejszych miast, a zaledwie 17% respondentów uważa, że w ich okolicy bez problemu można znaleźć odpowiednią pracę. Jednocześnie ocena sytuacji w obecnych zakładach pracy pozostaje stabilna, a poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia utrzymuje się na wysokim poziomie.
Najnowsze badanie CBOS wskazuje na istotny spadek optymizmu dotyczącego dostępności pracy na lokalnych rynkach. Tylko 17% pytanych twierdzi, że w swojej miejscowości lub okolicy bez większych problemów można znaleźć odpowiednią pracę, 46% uważa, że można znaleźć zatrudnienie, ale niekoniecznie odpowiednie, zdaniem 22% trudno jest znaleźć jakąkolwiek pracę, a 4% ocenia, że nie można znaleźć żadnej. 11% nie potrafiło odpowiedzieć na pytanie.
To pogorszenie jest szczególnie widoczne wśród osób w wieku 18-24 lata. Wśród nich o 16 p.p. ubyło przekonanych, że w okolicy można znaleźć pracę, a o 14 p.p. więcej uważa, że jest to trudne lub niemożliwe. Jest to aktualnie grupa wiekowa, która najczęściej wskazuje na trudności na lokalnych rynkach pracy – ocenia tak 37% z nich. Podobne odpowiedzi pojawiły się wśród mieszkańców najmniejszych miast, gdzie o 16 p.p. zmniejszył się odsetek twierdzących, że w okolicy można znaleźć pracę, a o 14 p.p. wzrosła liczba wskazujących na poważne trudności. Jednocześnie poprawiły się oceny w największych miastach, powyżej pół miliona mieszkańców.
Pomimo pesymizmu dotyczącego lokalnych rynków pracownicy w większości oceniają obecną sytuację w swoich zakładach pracy jako pozytywną. 65,9% osób uznało ją za dobrą (w tym 10,3% za bardzo dobrą), 21,9% za ani dobrą, ani złą, a 10,3% złą (z czego 1,7% za bardzo złą). 1,8% nie ma opinii. – W porównaniu z majem zmiany ocen aktualnej sytuacji w zakładach pracy nie są istotne statystycznie, ale opinie minimalnie bardziej się spolaryzowały – o 2 p.p. przybyło pracujących zarobkowo uważających sytuację w swoim miejscu pracy za dobrą, o 1 p.p. więcej ocenia, że jest ona zła, a o 3 p.p. spadł odsetek twierdzących, że jest ona ani dobra, ani zła – zwracają uwagę autorzy. Oceny różnią się też w zależności od sektorów gospodarki. Gorzej niż inni postrzegają sytuację pracujący w prywatnym rolnictwie.
Jeśli chodzi o przewidywania na najbliższy rok, 65,2% ankietowanych uważa, że sytuacja w ich firmie nie ulegnie zmianie, 20% spodziewa się poprawy, a 9,1% pogorszenia. Prognozy te są zbliżone do tych z poprzedniego miesiąca. Brak zmian najczęściej przewidują pracownicy instytucji państwowych, urzędów czy zakładów całkowicie państwowych, samorządowych lub publicznych, natomiast pozytywne oczekiwania dominują wśród pracowników spółek z udziałem właścicieli prywatnych i państwa.
Co więcej, na stabilnym poziomie utrzymuje się poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia – 75% ankietowanych raczej nie liczy się z możliwością utraty obecnej pracy lub uważa to za mało prawdopodobne. Jedynie 22% uważa, że może się tak stać (17% raczej tak, a 5% liczy się z tym bardzo poważnie).
fot. freepik.com
oprac. /kp/