• +48 502 21 31 22

Rzecznik MŚP apeluje o poparcie ustawy obniżającej składkę zdrowotną

Zdaniem Agnieszki Majewskiej ewentualne niedobory w finansowaniu ochrony zdrowia nie powinny być kompensowane poprzez nakładanie nadmiernych obciążeń na wybrane grupy społeczne.

Rzecznik MŚP apeluje o poparcie ustawy obniżającej składkę zdrowotną

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Agnieszka Majewska wystosowała apel do prezydenta Andrzeja Dudy oraz marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej o poparcie ustawy mającej na celu obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. W swoim oświadczeniu podkreśliła, że obciążenie to zostało "drastycznie" zwiększone w wyniku wprowadzenia Polskiego Ładu, co negatywnie odbija się na kondycji polskich firm.

Nowelizacja ustawy została uchwalona przez Sejm 4 kwietnia i wprowadza istotne zmiany w sposobie naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponuje dwuelementową podstawę wymiaru składki. Do określonego poziomu dochodów składka ma być ryczałtowa, stanowiąc 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Powyżej tego progu dla przedsiębiorców rozliczających się skalą podatkową lub podatkiem liniowym składka będzie wynosić 4,9% od nadwyżki dochodów ponad 1,5-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Dla przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem druga część składki ma być naliczana od nadwyżki przychodów powyżej 3-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przy zastosowaniu stawki 3,5%. Projekt przewiduje również obniżenie składki do 9% z 75% minimalnego wynagrodzenia (obecnie jest to 9% minimalnego wynagrodzenia) dla przedsiębiorców korzystających z karty podatkowej. Nowelizacja znosi możliwość rozliczenia zapłaconych składek zdrowotnych w podatku dochodowym.

Szacuje się, że zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców będą kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Obecnie nowela jest procedowana w Senacie, a planowane wejście w życie przepisów to początek 2026 r.

W pismach skierowanych do prezydenta i marszałek Senatu Agnieszka Majewska zwróciła uwagę na "nadmierne" tempo wzrostu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w ostatnich latach. Jej zdaniem głównym czynnikiem tego niepokojącego trendu jest "drastyczna" podwyżka składki zdrowotnej będąca konsekwencją reform podatkowych Polskiego Ładu. – Negatywne konsekwencje tych zmian były odczuwalne dla całej polskiej gospodarki, zwłaszcza dla wielu małych firm, dla których rosnące obciążenia stały się poważnym wyzwaniem – podkreśliła.

Wyjaśniła, że choć rozwiązania przyjęte niedawno przez Sejm nie rozwiążą wszystkich problemów, z jakimi borykają się najmniejsi przedsiębiorcy, to stanowią one istotny krok w kierunku poprawy warunków ich funkcjonowania. Rzecznik jest przekonana, że obniżenie składki zdrowotnej przyczyni się również do zwiększenia konkurencyjności polskich przedsiębiorstw.

Agnieszka Majewska z dezaprobatą odniosła się do argumentów sugerujących, że obniżenie składki dla przedsiębiorców o niższych i średnich dochodach negatywnie wpłynie na sytuację pracowników. Jej zdaniem, takie twierdzenia bezpodstawnie wywołują napięcia społeczne. – Przeciwnie, to obowiązujące obecnie rozwiązania są krzywdzące dla osób prowadzących działalność gospodarczą – stwierdziła.

Jej zdaniem ewentualne niedobory w finansowaniu ochrony zdrowia nie powinny być kompensowane poprzez nakładanie nadmiernych obciążeń na wybrane grupy społeczne. Rzecznik MŚP nie zgodziła się również z zarzutem, że wprowadzenie ustawy skutkować będzie masowym "wypychaniem" pracowników na fikcyjne samozatrudnienie. – Takie obchodzenie prawa jest oczywiście zjawiskiem negatywnym. Jednak należy mu przeciwdziałać przez zaangażowanie odpowiednich służb, a nie nakładanie coraz większych obciążeń na ogół przedsiębiorców – argumentowała.

W podsumowaniu swojego apelu Agnieszka Majewska wezwała senatorów do przyjęcia ustawy, a prezydenta Andrzeja Dudę do jej podpisania, wierząc, że jest to kluczowy krok w stronę poprawy warunków dla polskiej mikro, małej i średniej przedsiębiorczości.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka