• +48 502 21 31 22

Koniec testu rynku pracy i zaostrzenie kontroli. Nowe przepisy o zatrudnianiu cudzoziemców

Ustawa przewiduje m.in. zaostrzenie sankcji za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców, z grzywnami od 3 do 50 tys. zł za każdy przypadek.

Koniec testu rynku pracy i zaostrzenie kontroli. Nowe przepisy o zatrudnianiu cudzoziemców

Sejm RP uchwalił ustawę o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom. Nowe przepisy mają na celu usprawnienie procedur zatrudniania obcokrajowców, a także zwalczanie nadużyć i nielegalnego zatrudnienia. Jedną ze zmian jest zniesienie tzw. testu rynku pracy.

Ustawa przygotowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma ograniczyć nadużycia, usprawnić procedury, zmniejszyć obciążenia urzędów oraz dostosować przepisy do potrzeb rynku pracy. Jest to także jeden z kamieni milowych przewidzianych w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności. Jej celem jest stworzenie bardziej przejrzystego i efektywnego systemu zatrudniania cudzoziemców w Polsce przy jednoczesnym zabezpieczeniu interesów krajowego rynku pracy. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Kluczową zmianą jest zniesienie tzw. testu rynku pracy, który dotychczas sprawdzał dostępność polskich kandydatów na dane stanowisko. W jego miejsce wprowadzone zostaną mechanizmy pozwalające starostom na określanie listy zawodów i rodzajów pracy, w których nie będą wydawane zezwolenia na pracę cudzoziemcom zamierzającym podjąć pracę na terenie danego powiatu. Obowiązek jej sporządzenia powstanie w razie znacznego pogorszenia się sytuacji na lokalnych rynkach pracy po uzyskaniu pozytywnej opinii Powiatowej Rady Rynku Pracy.

Nowe przepisy przewidują też, że w powiatowych urzędach pracy powstaną specjalne punkty obsługi cudzoziemców. Dodatkowo ustawa wprowadza jasne kryteria odmowy wydania zezwolenia na pracę, jeśli okaże się, że firma pracodawcy została założona lub działa wyłącznie w celu sprowadzania obcokrajowców do Polski. Wojewoda będzie mógł odmówić wydania takiego zezwolenia, kiedy działalność przedsiębiorstwa sprowadza się jedynie do odpłatnego załatwiania dokumentów legalizujących pobyt i pracę w Polsce oraz w strefie Schengen.

Cały proces wydawania zezwoleń na pracę zostanie zelektronizowany, co ma przyspieszyć i ułatwić załatwianie formalności.

Ustawa przewiduje również zaostrzenie sankcji za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców, z grzywnami od 3 do 50 tys. zł za każdy przypadek. Straż Graniczna i Państwowa Inspekcja Pracy zyskają możliwość przeprowadzania niezapowiedzianych, równoczesnych kontroli.

Sejm przyjął także poprawkę Lewicy, która wyrównuje dysproporcje w karach za łamanie prawa przy zatrudnianiu Polaków i obcokrajowców. Wcześniej opowiedział się przeciwko wnioskowi PiS o odrzucenie projektu ustawy w całości, nie przyjął również poprawek Konfederacji, które dotyczyły m.in. usunięcia oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi, któremu podlegają obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Większości głosów nie zdobyła też poprawka, według której zezwolenia o pracę odmawia się w sytuacji, gdy cudzoziemiec nie przedstawił dokumentu potwierdzającego znajomość języka na poziomie B1.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka