• +48 502 21 31 22

Racibórz walczy ze skutkami zmian klimatu. Powstaje miejski plan adaptacji

Miejskie Plany Adaptacji do zmian klimatu będą musiały zawierać m.in. konkretne działania na rzecz zazieleniania miasta.

Racibórz walczy ze skutkami zmian klimatu. Powstaje miejski plan adaptacji

Zgodnie z nowelizacją Prawa ochrony środowiska, której celem jest jest wsparcie przedsięwzięć prośrodowiskowych prowadzonych zarówno na szczeblu centralnym, jak i samorządowym, miasta powyżej 20 tys. mieszkańców będą musiały mieć plan adaptacji do zmian klimatu. Do jego sporządzenia przygotowuje się również Racibórz.

Rada Miasta Racibórz przyjęła już uchwałę w sprawie przystąpienia do opracowania Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu. Powstał też zespół do spraw sporządzenia "Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu dla Miasta Racibórz". – Miejski plan adaptacji do zmian klimatu jest dokumentem strategicznym zawierającym charakterystykę danego obszaru, analizę danych klimatycznych, ocenę podatności, potencjału i wrażliwości oraz propozycję działań mających na celu zarówno łagodzenie skutków zmian klimatu, jak i adaptację do nich. Dokument MPA będzie opierał się na wnioskach z analizy zjawisk meteorologicznych i hydrologicznych występujących na terenie gminy, a także scenariuszy prognozowanych zmian klimatu oraz ryzyka, które z tych zmian wynika – tłumaczy urząd miasta. MPA muszą być przyjęte w drodze uchwały przez radnych najpóźniej do 2 stycznia 2028 r.

Plany będą musiały zawierać m.in. konkretne działania na rzecz zazieleniania miasta, czyli zwiększania powierzchni terenów zielonych, oraz koncepcję zagospodarowania wód opadowych i roztopowych, a także zawierać dodatkowe przepisy, które będą chronić tereny zieleni przed "betonozą" lub tereny zieleni "dzikiej", które spełniają funkcje retencyjne.

Przez lata beton był uważany za symbol nowoczesności, a dodatkowo – w przeciwieństwie do roślin – jest łatwiejszy i tańszy w utrzymaniu. Tymczasem pozbawianie przestrzeni miejskiej zieleni i zalewanie jej betonem mści się podczas upałów. Tam, gdzie nie ma dorosłych drzew, temperatura może być o nawet 15-20°C wyższa niż w cieniu. Badania przeprowadzone przez Institute of Global Health w Barcelonie wykazały, że zwiększenie obszarów zielonych może przyczynić się do obniżenia temperatury i zmniejszenia liczby zgonów związanych z falami upałów o 39,5%. Podczas ulewnych deszczy natomiast w zabetonowanych miastach znacznie obniżona jest retencja wody. Gwałtowne opady przekraczające 30 mm, które występują w Polsce coraz częściej, przekraczają możliwości systemów kanalizacyjnych, które nie zostały zaprojektowane z myślą o tak intensywnych zjawiskach atmosferycznych. Aby skutecznie dostosować miasta do zmieniających się warunków klimatycznych, konieczne jest uwzględnienie tych kwestii w planowaniu przestrzennym i urbanistyce, a także rozwój błękitno-zielonej infrastruktury. Łączenie terenów zielonych z terenami retencji wody to zdaniem naukowców jeden z najbardziej efektywnych sposobów na adaptację miast do zmian klimatu.

Czytaj także: Racibórz wprowadza nowe standardy ochrony zieleni miejskiej

fot. arch. red.
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka