Woda z dawnych kopalń zyska nowe życie. W Katowicach podpisano list intencyjny dotyczący wykorzystania podziemnych wód pokopalnianych do ogrzewania m.in. Muzeum Śląskiego. To innowacyjne rozwiązanie wpisuje się w transformację regionu, pozwalając na wykorzystanie potencjału górnictwa w sposób przyjazny dla środowiska.
Dokument podpisali przedstawiciele Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A, Muzeum Śląskiego w Katowicach i konsorcjum w składzie: Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy oraz Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk przy udziale przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Wcześniej przeprowadzono analizy i dyskusje, których celem było opracowanie szczegółowego planu wykorzystania wód pokopalnianych w sposób zrównoważony i efektywny energetycznie.
Leszek Pietraszek, wicemarszałek województwa śląskiego, podkreślił, że wykorzystanie wód pokopalnianych pokazuje, iż górnictwo ma więcej do zaoferowania niż tylko węgiel. – Pewne koncepcje, które jeszcze do niedawna były jedynie teorią, dzisiaj materializują się. Pomysł na wykorzystanie wód pokopalnianych potwierdza, że górnictwo wciąż ma potencjał, choć niekoniecznie musi ono kojarzyć się z wydobyciem węgla. Może dać nam coś więcej. Dzięki wodom pokopalnianym można tworzyć rezerwuary wody pitnej albo na przykład ogrzać muzeum – wskazał. Jarosław Wieszołek, prezes zarządu SRK, przekazał z kolei, że rocznie pompowanych jest 101 m³ wody. – Zależy nam, aby jej zastosowanie byłe szersze, a możliwości jakie nam daje, większe – wyjaśnił. Na temat wtórnego wykorzystania wód pokopalnianych trwają już rozmowy z Katowicami i Jaworznem.
Wykorzystanie wód pokopalnianych to krok ku zielonej przyszłości województwa śląskiego, a zamknięte zakłady mogą zyskać nowe życie jako źródło energii i surowców. – Wykorzystanie wód pokopalnianych to krok w stronę ekologicznej transformacji regionu, a także szansa na nowe możliwości w zakresie energii odnawialnej i gospodarki cyrkularnej. W ciągu 20-25 lat, czyli tak jak zakłada umowa społeczna, zakończy się proces zamykania kopalń. Te zakłady możemy jednak wykorzystywać w inny sposób, dać im nowe życie i na nowo wykorzystać – podsumował Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Katowicach.
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
oprac. /kp/