Od 1 listopada mikroprzedsiębiorcy mogą skorzystać z wakacji składkowych ZUS. Oznacza to, że raz w roku mogą zwolnić się z opłacania składek. Warto jednak pamiętać, że rozwiązanie to dotyczy tylko niektórych osób i obowiązują określone warunki.
Jak wskazuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl, trzeba się pospieszyć, aby skorzystać z wakacji składkowych jeszcze w tym roku. – Ustawa wprowadzająca w życie wakacje składkowe obowiązuje od początku listopada. Zatem aby skorzystać ze zwolnienia jeszcze w bieżącym roku, przedsiębiorcy powinni złożyć wniosek w listopadzie. Regulacja przewiduje, że wnioski dotyczące wakacji składkowych powinny być przekazane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym chcemy skorzystać ze zwolnienia. W 2024 r. istnieje zatem jedyna możliwość złożenia wniosku w listopadzie, aby móc wykorzystać zwolnienie ze składek na ubezpieczenia społeczne w grudniu – tłumaczy ekspertka.
Jeżeli przedsiębiorca zawnioskuje o wakacje ZUS dopiero w grudniu, wówczas zwolnienie będzie obowiązywało w styczniu 2025 r. – Warto też pamiętać o tym, że z wakacji w opłacaniu składek możemy skorzystać tylko raz w roku, tak więc jeśli skorzystamy z preferencji w styczniu 2025 r., wówczas kolejny raz będziemy mogli zawnioskować o wakacje od składek ZUS dopiero w 2026 r. – przypomina Monika Piątkowska.
Wakacje składkowe mają swoje ograniczenia. Zwolnienie dotyczy tylko składek przedsiębiorcy, a nie jego pracowników czy osób przez niego ubezpieczanych. Mogą z niego skorzystać jedynie osoby zatrudniające maksymalnie 9 osób i osiągające roczny przychód poniżej 2 mln euro. Ponadto wykluczeni są przedsiębiorcy świadczący usługi na rzecz byłych pracodawców.
– Choć wakacje składkowe są ukłonem w stronę przedsiębiorców, zwłaszcza tych najmniejszych, należy mieć na uwadze, że są ulgą dość skomplikowaną w uzyskaniu. Zarówno poprzez złożenie stosownego wniosku, późniejsze rozliczenie zwolnienia w deklaracjach, jak również uwzględnienie go w rozliczeniach podatku dochodowego. Trzeba też pamiętać, że wakacje od składek ZUS stanowią pomoc de minimis, co również obliguje przedsiębiorcę do monitorowania limitu udzielonej pomocy, zwłaszcza jeśli korzystał wcześniej ze wsparcia de minimis np. w postaci dotacji – podsumowuje Monika Piątkowska.
fot. freepik.com
oprac. /kp/