• +48 502 21 31 22

Święto Drzewa łączy pokolenia w trosce o przyszłość planety

Liczba drzew nieustannie spada w wyniku wylesiania, urbanizacji i zmian klimatycznych.

Święto Drzewa łączy pokolenia w trosce o przyszłość planety

10 października w Polsce obchodzimy Święto Drzewa ustanowione przez Klub Gaja w 2003 r. Inauguracja pierwszej edycji miała miejsce w Bielsku-Białej, gdzie przed siedzibą klubu społecznicy i artyści posadzili drzewa. W całej Polsce ideę tę podchwyciło ponad tysiąc szkół, samorządów i instytucji kultury, a sadzenie drzew łączono z wykładami i wystawami. Tak rozpoczęto szeroką edukację na temat niezastąpionej roli drzew w życiu człowieka, przyrody i zmian klimatu. Od tamtego czasu w ramach Święta Drzewa w wielu miejscach w kraju zostało posadzonych ponad milion drzew przy udziale setek tysięcy osób.

Hasło w tym roku brzmi "Święto Drzewa – łączy pokolenia". – Tegoroczne hasło przypomina nam, jak ważne są nasze decyzje, które podejmujemy teraz dla przyszłych pokoleń. Święto Drzewa to czas na działanie i rozmowę o tym, jak może wyglądać świat w przyszłości. Róbmy wspólnie co się da, żeby go ratować w imię odpowiedzialności pokoleniowej. Łączmy młodszych i starszych dla przyszłości naszej planety. Jesteśmy zależni od przyrody. Przypominajmy o tym poprzez edukację i konkretną pracę – sadźmy, pielęgnujmy i chrońmy drzewa oraz każdą zieleń wokół nas! – apeluje Jacek Bożek, założyciel i lider Klubu Gaja.

Dokładna liczba drzew na świecie jest trudna do ustalenia. Według szacunków naukowców i biologów z amerykańskiego Uniwersytetu Yale w 2015 r. było ich ok. 3 bln. Jednak liczba ta nieustannie spada w wyniku wylesiania, urbanizacji i zmian klimatycznych. Tymczasem drzewa odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ekologicznej na Ziemi. Stanowią one zielone płuca planety, ponieważ pochłaniają dwutlenek węgla i produkują tlen, który jest niezbędny do życia. Poprawiają jakość powietrza, pochłaniając zanieczyszczenia i neutralizując pyły oraz toksyny, chronią bioróżnorodność, stanowiąc schronienie dla wielu gatunków roślin i zwierząt, a także regulują klimat, wpływając na mikroklimat i ograniczając zjawiska ekstremalne, takie jak susze i powodzie. Ponadto wspierają zdrowie psychiczne, tworząc przestrzenie sprzyjające rekreacji, relaksowi i kontaktowi z naturą. Co ciekawe, drzewa są najdłuższymi żywymi organizmami na Ziemi i nigdy nie umierają ze starości. To owady, choroby i ludzie przyczyniają się do ich przedwczesnej śmierci

Z raportu opublikowanego w 2022 r. w czasopiśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America" wynika, że na świecie jest ok. 73,3 tys. gatunków drzew, jednak ponad 9 tys. wciąż czeka na odkrycie i opisanie. Największa bioróżnorodność drzew, bo 43% wszystkich gatunków, występuje w Ameryce Południowej. Największym drzewem na świecie jest sekwoja wieczniezielona o nazwie Hyperion, która rośnie w Narodowym Parku Redwood w północnej części Kalifornii. Ma prawie 116 m wysokości, czyli więcej niż Big Ben i Statua Wolności. Z kolei najwyższym drzewem w Polsce jest to daglezja zielona, której wysokość to 59,40 m. Znajduje się ono na terenie Nadleśnictwa Bardo.

fot. arch. red.
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka