• +48 502 21 31 22

Współpraca na rzecz czystej Odry. Powstają indywidualne strategie

Zagrożenie toksycznymi zakwitami "złotej algi" nadal może występować w kolejnych sezonach wiosenno-letnich.

Współpraca na rzecz czystej Odry. Powstają indywidualne strategie

Wspólna strategia dotycząca zapobiegania zanieczyszczaniu rzeki Odry była tematem spotkania zorganizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 9 lipca. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele pięciu nadodrzańskich wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej: katowickiego, opolskiego, wrocławskiego, zielonogórskiego i szczecińskiego.

W wodach Odry co jakiś czas obserwowany jest wzrost "złotej algi". Z Kanału Gliwickiego na przełomie kwietnia i maja wyłowiono 1,5 tony martwych ryb, a w czerwcu "złota alga" była najprawdopodobniej przyczyną śnięcia ryb w Odrze w okolicach Głogowa. Zagrożenie toksycznymi zakwitami w marinach, kanałach, starorzeczach i zbiornikach wodnych połączonych z Odrą nadal może występować w kolejnych sezonach wiosenno-letnich. – Mimo zagrożenia powstrzymaliśmy kolejną katastrofę na Odrze na skalę, jaka miała miejsce w 2022 r. To wynik prac sztabu odrzańskiego i współpracy na różnych poziomach instytucjonalnych i międzyresortowych. Czas od zarządzania kryzysowego, które zastałam w MKiŚ, przejść do rozwiązywania systemowego problemu – podkreśliła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jak wskazała, Odra potrzebuje pakietu działań systemowych – legislacyjnych i technicznych, wymagających stałego monitoringu i stałej współpracy wielu instytucji na poziomach centralnym i regionalnym.

– Zależy nam bardzo na tym, by taka katastrofa jak ta, która miała miejsce w 2022 r, więcej się nie powtórzyła – to wymaga jednak ciężkiej, wielopoziomowej współpracy. Jesteśmy na etapie tworzenia indywidualnych strategii NFOŚiGW oraz szesnastu wojewódzkich funduszy. To dzieje się po bardzo ważnym procesie stworzenia wspólnej czteroletniej strategii, przyjętej 27 czerwca tego roku. Tematy z szeroko pojętym monitoringiem środowiska i adaptacją do zmian klimatu są w niej mocno zaznaczone – podkreśliła Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes zarządu NFOŚiGW.

W czasie spotkania poruszono kwestie podejmowanych działań legislacyjnych i obniżania poziomu zasolenia Odry, poprawy warunków hydrologicznych tej rzeki i jej dopływów, odbudowy ichtiofauny i obniżenia zawartości biogenów w wodach Odry.

Ponadto NFOŚiGW przeznaczy ponad 7 miliardów zł na inwestycje w małą i dużą retencję z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko oraz Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej w perspektywie 2030 r. NFOŚiGW wspiera też inwestycje w zielono-niebieską infrastrukturę, finansuje miejskie plany adaptacji do zmian klimatu i przygotowuje program odbetonowania miast.

fot. arch. red.
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka