17 czerwca na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbyła się konferencja "ESG – transformacja czy katastrofa? Przedsiębiorczość w czasach ESG i zrównoważonego rozwoju". W tej trakcie poruszone zostały kluczowe tematy związane z CSR (Społeczna Odpowiedzialność Biznesu), ESG (Environmental, Social, Governance), emisjami, energią, opłatami środowiskowymi oraz komunikacją ESG. Omówiono również, jak przedsiębiorstwa mogą realizować działania społeczne i jak zmiany prawne wpływają na ich działalność.
Wydarzenie skierowane było do wszystkich, którzy chcieli lepiej zrozumieć, jak zmiany w regulacjach i rosnące znaczenie zrównoważonego rozwoju wpłyną na ich biznes. Celem było dostarczenie praktycznej wiedzy, która pozwoli nie tylko sprostać nowym wyzwaniom, ale również wykorzystać je jako szansę na zwiększenie konkurencyjności. Zmiany prawne są dynamiczne i szerokie, dlatego pomysłodawcy konferencji chcieli, aby przedsiębiorcy zrozumieli ryzyka oraz możliwości, jakie niesie ze sobą wdrożenie zasad ESG.
Gośćmi specjalnymi byli politycy, samorządowcy, przedstawiciele organizacji przedsiębiorców i instytucji otoczenia biznesu, eksperci z branży oraz lokalni przedsiębiorcy z sektora MŚP i dużych firm. Honorowy patronat nad konferencją objął prof dr hab. inż. Jerzy Buzek – Poseł do Parlamentu Europejskiego w latach 2004-2024, były Przewodniczący Parlamentu Europejskiego i Prezes Rady Ministrów, Kawaler Orderu Orła Białego, profesor nauk technicznych Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Obecna była m.in. posłanka Gabriela Lenartowicz i rektor Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu dr Paweł Strózik.
Na początku podpisano list intencyjny dotyczący utworzenia zespołu parlamentarnego. Prof. dr hab. inż. Marcin Lutyński z Politechniki Śląskiej omówił kluczowe zagadnienia związane z klimatem, energią oraz finansowaniem badań naukowych, pokazując, jak te aspekty wpływają na biznes i jakie korzyści mogą wyniknąć z ich odpowiedniego zarządzania, a mgr. inż. arch. Wiktoria Dziaduła zaprezentowała innowacyjny projekt systemów podtrzymywania życia na stacjach kosmicznych, który będzie testować na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, pokazując, jak technologie kosmiczne mogą wspierać zrównoważony rozwój na Ziemi. W programie znalazła się też: sesja techniczna "Energia i Ślad Węglowy" (prowadzenie: Joanna Kruszewska, dyskusja panelowa na temat energii, emisji i opłat, sesja strategiczna "Komunikacja ESG w strategii firmy" (prowadzenie: Aleksandra Dik) oraz dyskusja panelowa "Komunikacja, PR, strategia organizacji".
fot. UM Racibórz
oprac. /kp/