• +48 502 21 31 22

O przyszłości przemysłu i energetyki podczas kongresu w Katowicach

Podczas wydarzenia poruszane są tematy dotyczące kierunków i zasad transformacji europejskiego sektora przemysłowego i energetycznego.

O przyszłości przemysłu i energetyki podczas kongresu w Katowicach

W dniach 3-4 czerwca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbywa się Europejski Kongres Przemysłu i Energetyki "Industry in transition". Wydarzenie organizowane przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach to nowa pozycja w kalendarzu wydarzeń związanych z sektorem przemysłowym i energetycznym. Jest okazją do dyskusji na temat kierunków i zasad transformacji europejskiego sektora przemysłowego i energetycznego, a także procesu transformacji regionu przez dekady kojarzonego przede wszystkim z przemysłem ciężkim.

Do uczestnictwa panelach dyskusyjnych zaproszeni zostali przedstawiciele takich branż jak energetyka, OZE, hutnictwo, górnictwo i nowe technologie. Nie zabrakło też przedstawicieli poszczególnych ministerstw, Parlamentu Europejskiego i samorządów terytorialnych. – Przyszłość niesie za sobą zmiany, a przyszłością jest transformacja, o której będziemy dziś rozmawiać. Jest ona dla nas dużym wyzwaniem i ogromną szansą. Potrzebujemy kompleksowego spojrzenia na gospodarkę i odważnych decyzji, które pozwolą stworzyć trwałe fundamenty pod wszechstronny rozwój w oparciu o innowacje, nowe technologie i zieloną energetykę – podkreślił Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa. – Rozpoczynający się dzisiaj kongres ma być płaszczyzną do wymiany doświadczeń, szczerej dyskusji o przyszłości. Niech te zdania będą różne, tak jak różne są przecież stanowiska w poszczególnych kwestiach, bo tylko tak możemy wypracować spójne strategie na przyszłość. Niech nasze pomysły będą odważne, bo tylko w ten sposób będziemy mogli sprostać oczekiwaniom, jakie niesie za sobą nowa, czekająca nas rzeczywistość. Musimy bowiem reagować na to, co dzieje się na świecie. Życzę uczestnikom, prelegentom wielu interesujących dyskusji. Dialogu, który w obecnych, trudnych czasach jest nam bardzo potrzebny – wskazał.

Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej, zaznaczył, że tegoroczny kongres ma być krokiem ku temu, by zająć się przemysłem całościowo. – Rok temu rozmawialiśmy o stali i jej przyszłości. Dziś chcemy dyskutować o przemyśle i energetyce widząc przede wszystkim kruchość systemu energetycznego. Uświadamiają nam to przede wszystkim konflikty zbrojne wybuchające na świecie. Zielona rewolucja, ewolucja cyfrowa, tworzenie magazynów energii zmienią wszystko. To przyszłość, niemniej siadając do rozmów z przedsiębiorcami, którzy w tych procesach odegrają ogromną rolę, musimy także rozmawiać o zagrożeniach. Naszym obowiązkiem jest bowiem wspierać przedsiębiorców – podkreślił.

Po oficjalnej inauguracji podpisano list intencyjny między Walcownią Batory a spółką Kongor, który ma wpłynąć na zwiększenie produkcji zbrojeniowej w Polsce. Następnie poruszono takie tematy jak: "Od surowców strategicznych do strategicznej autonomii Europy", "Unijna transformacja ekologiczna - skutki dla gospodarki", "Jak budować suwerenność cyfrową UE", "Europejski Pakt na rzecz umiejętności, miejsce Polski na mapie unijnych kompetencji", "Wzmacnianie udziału Polski w rynku surowców krytycznych dla gospodarki UE", "Neutralność klimatyczna – ile nas to będzie kosztować i czy to przeżyjemy?" oraz "NIS 2 i UKSC: Gotowi na cyberwojnę? Co musi wiedzieć Zarząd?".

fot. Andrzej Grygiel/UMWS
oprac. /kp/

Galeria zdjęć

781_Industry_in_transition_(1).jpg
762_Industry_in_transition_(2).jpg
684_Industry_in_transition_(4).jpg
556_Industry_in_transition_(3).jpg
184_Industry_in_transition_(5).jpg
573_Industry_in_transition_(6).jpg
108_Industry_in_transition_(7).jpg
613_Industry_in_transition_(8).jpg
204_Industry_in_transition_(9).jpg
977_Industry_in_transition_(10).jpg

Podobne artykuły

Wyszukiwarka