• +48 502 21 31 22

Intensywny początek roku śląskich izb gospodarczych

Rozwój biznesu w Katowicach, Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 czy problemy rynku pracy – o czym jeszcze dyskutowano w regionie?

Intensywny początek roku śląskich izb gospodarczych

Początek nowego roku w izbach gospodarczych oraz przemysłowo-handlowych w woj. śląskim tradycyjnie przebiegł w mocnym tempie. Aktywność w śląskich organizacjach otoczenia biznesu jest znacząca, co świadczy o dynamicznych zmianach i intensywności działań w regionie.

"Katowice – miasto przyszłości" – to temat konferencji zorganizowanej przez Lożę Katowicką BBC i Śląską Federację Przedsiębiorców Polskich, który przyciągnął sporą rzeszę właścicieli firm, menedżerów, samorządowców zainteresowanych rozwijaniem swojej działalności w głównym mieście Metropolii GZM. Gospodarze konferencji umożliwili im zapoznanie się z planami Miasta Katowice i Katowice Airport – prezentacje przygotowali: prezydent Katowic Marcin krupa ("Samorząd, Nauka i Biznes – filarami rozwoju Katowic") i prezes zarządu GTL S.A. Artur Tomasik ("Rola portu lotniczego Katowice Pyrzowice w rozwoju Regionu"). Wydarzenie poprowadzili Eugeniusz Budniok – wiceprezes zarządu BCC i kanclerz Loży Katowickiej BCC oraz prezes ŚFPP Michał Gawroński. W spotkaniu wziął udział prezes zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. Janusz Michałek. Networking po części merytorycznej był okazją do wymiany opinii i zapoznania się z materiałami informacyjnymi na Międzynarodową Konferencję eco5.zero.

Odbyło się także spotkanie członków Loży Katowickiej zorganizowane w siedzibie Głównego Instytutu Górnictwa – PIB. Problemem, wokół którego odbyła się dyskusja, były możliwości i warunki aplikowania o środki w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027 uruchomione w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Konferencję poprowadził Eugeniusz Budniok. Przedstawiciel GIG – PIB dr Mariusz kruczek zapoznał gości z przeglądem krajowych i europejskich instrumentów finansowych na działalność B&R i inwestycje oraz możliwościami i uwarunkowaniami aplikowania w ramach dla woj. a śląskiego.

Gościem specjalnym spotkania członków Loży Katowickiej BCC zatytułowanego "Wektory rynku pracy" był dr Marcin Mrowiec – główny ekonomista Grant Thornton, minister gospodarki Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC. W prezentacji na temat problemów rynku pracy wyrażonej z perspektywy menedżera firmy pojawił się wątek kryzysu demograficznego w Polsce, któremu musi sprostać biznes.

Eksperci KPMG – KrzySztof Szwaja, ŁukaSz Samojłowicz i Arkadiusz Kalwik – spotkali się z przedsiębiorcami w ramach cyklu współorganizowanego przez KSSE z KPMN Tax M. Michna prezentującego kwestie gospodarowanie majątkiem i innych zasobów fundacji rodzinnej. Ustawa o fundacji rodzinnej wprowadziła do polskiego porządku prawnego od stycznia 2023 r. nową instytucję, która miała zmienić sposób zarządzania majątkiem w firmach rodzinnych. Ustawa weszła w życie w kwietniu 2023 r., a liczba zarejestrowanych fundacji rodzinnych po 9 miesiącach wyniosła ponad 400.

Tematyka "eko check-listy" na początek 2024 r., czyli najważniejszych obowiązków przedsiębiorcy, otworzyła agendę marcowego Śniadania Biznesowego RIPH w Gliwicach. Zagadnienie omówiła Anna Buchta – prezes zarządu Ekologus. Z kolei Tomasz Nocoń – prezes zarządu Tenergis Sp. z o.o. zajął się tematem ciepła w centralnym ogrzewaniu w kontekście oszczędności ciepła w budynkach z możliwością refinansowania części kosztów modernizacji. Po raz kolejny w agendzie gliwickich spotkań znalazła się profilaktyka zdrowotna – tym razem w ujęciu "Kochaj swoje serce" – dzięki wystąpieniu Małgorzaty Klimunt (Vit Pharma).

Spotkanie Kobiecej Akademii Rozwoju w Atrion Centrum Biznesowe w Tychach zostało poświęcone tematom sztucznej inteligencji i social mediów. Wydarzenie współorganizowała Okręgowa Izba Przemysłowo-Handlowa w Tychach. Gości przywitała Gabriela Fortuna – dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Atrion Centrum Biznesowe. W prelekcji dr Barbary Wolek-Kocur pojawiła się kwestia sztucznej inteligencja w ujęciu "pomoc czy zagrożenie" w biznesie i w życiu prywatnym. Mateusz Zapart zaprezentował wybrane narzędzia AI dla biznesu. W ramach spotkania odbył się panel dyskusyjny na temat mediów społecznościowych firmy.

Na podstawie 157. wydania "Europerspektywy"
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka