• +48 502 21 31 22

Pracowity i ostrożny. Jaki jest polski mikroprzedsiębiorca?

Mikro- i mali przedsiębiorcy rzadziej niż przeciętny Polak zatrudniony na etacie korzystają ze zwolnień lekarskich albo urlopów.

Pracowity i ostrożny. Jaki jest polski mikroprzedsiębiorca?

27% mikroprzedsiębiorców poświęca na swoją pracę pomiędzy 40 a 60 godzin tygodniowo. Nie tylko pracują oni więcej niż etatowi pracownicy, ale też rzadziej korzystają z urlopu i są bardziej ostrożni w wydawaniu pieniędzy.

– Przeciętny przedsiębiorca, jak wynika z naszego badania, poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Pracownik etatowy zamyka drzwi, wraca do domu i kończy swoją pracę, a przedsiębiorca pracuje bardzo często niemalże całą dobę i w weekendy. Ciekawe, że jest pewna grupa przedsiębiorców, która poświęca mniej czasu na swoją firmę niż etat, ale są to w większości osoby, który równocześnie mają pracę etatową – tłumaczy prof. Dominika Maison z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, założycielka Maison & Partners realizującego badanie „Busometr – indeks nastrojów gospodarczych w mikro- i małych firmach”.

Ponadto 60% osób prowadzących działalność gospodarczą nie skorzystało z żadnego zwolnienia lekarskiego, a 20% nie było na żadnym urlopie. – To nie jest tak, że przedsiębiorcy mniej chorują, raczej wiedzą, że nie mogą tak łatwo odpuścić swojej pracy. Ich urlopy to częściej kilkudniowe niż długie wyjazdy. Myślę, że to wynika z tego, że przedsiębiorca prowadzący małą firmę nie ma tak wiele osób, które mogą go zastąpić, więc wie, że cały czas musi być na miejscu, musi mieć kontrolę, musi być na zawołanie, kiedy jest taka potrzeba – wyjaśnia ekspertka.

72% mikro- i małych przedsiębiorców nie planuje zatrudniania większej liczby pracowników. Dla 71% głównym problemem są wysokie koszty zatrudnienia. Pesymistyczne są również deklaracje dotyczące planowania inwestycji – 59% nie ma takich zamiarów, podczas gdy rok wcześniej było to ok. 24%. Połowa ocenia, że nie ma wystarczających zysków, a 40% obawia się ryzyka utraty środków. – Polski przedsiębiorca to wbrew pozorom wcale nie jest bardzo bogata osoba. Wielu mikroprzedsiębiorców to są osoby, które zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, ale mimo to mają bardzo specyficzne podejście do pieniędzy, bo są zdecydowanie bardziej oszczędne niż większość Polaków. Ta zaradność, która jest w duszy przedsiębiorcy, powoduje, że są to osoby, które myślą mocno o przyszłości, o tym, że firma może być w trudnej sytuacji, trzeba będzie ją dofinansować i dlatego poziom oszczędności u polskich przedsiębiorców jest większy niż u przeciętnego Polaka – wskazuje prof. Dominika Maison. Mimo to mniej niż 10% mikro- i małych przedsiębiorców zapowiedziało, że w najbliższym czasie planuje zamknięcie swojej firmy.

Według 61% respondentów dużą zachętą do rozpoczęcia działalności gospodarczej mogłyby być bezzwrotne dotacje ze strony państwa, a ponad połowa jest zdania, że byłby nią wydłużony okres płatności preferencyjnej składki ZUS.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka