18 marca odbyła się debata pod hasłem "Quo vadis Katowice?" połączona z otwartym spotkaniem firm członkowskich Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Wydarzenie miało miejsce w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Uczestnicy debaty, wśród których znaleźli się: dr Marcin Krupa – prezydent Katowic, prof. dr hab. Sławomir Smyczek – Prorektor ds. Edukacji i Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Beata Drzazga – przedsiębiorczyni, założycielka BetaMed S.A. i wiceprezes RIG w Katowicach, skupili się wokół kwestii rozwoju i potencjału woj. śląskiego, głównie pod kątem transformacji.
Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, podkreślił, że dobór gości nie jest przypadkowy. – Reprezentujemy triadę, która jest podstawą rozwoju przedsiębiorczości. Tylko współpraca nauki, samorządu i biznesu pozwala na efektywną aktywizację gospodarki całego regionu – zaznaczył.
W trakcie spotkania podkreślono, że Katowice stają przed wyzwaniem i szansą na transformację w kierunku innowacyjnego centrum naukowo-przemysłowego. – Staramy się iść z duchem czasu, warto zapytać o wrażenia osoby, które były tutaj ostatnio 20, 10, a nawet 5 lat temu. Na pewno zauważą nowe przestrzenie i ich europejską jakość. Oczywiście mogą przytrafić się błędy, ale generalnie kierując miastem wraz z zastępcami i radnymi, stawiam na tygiel zrównoważonego rozwoju. Warto zwrócić uwagę, że transformacja gospodarcza, w wyniku której zlikwidowano osiem kopalni i trzy huty, przeszła w Katowicach bez poważnych komplikacji społecznych – podkreślił Marcin Krupa.
Jednym z najistotniejszych składowych potencjału miastasą kapitał ludzki i potencjał akademicki – świadczyć o tym może przyznanie tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 Katowicom jako pierwszemu ośrodkowi w Europie Środkowo-Wschodniej. – Ten tytuł otrzymaliśmy za umiejętność współpracy. W konkursie aplikowaliśmy razem – siedem śląskich uczelni z samorządem. W Polsce nikt nas nie postrzega jako silny ośrodek akademicki, chcemy to zmienić. Dzięki Europejskiemu Miastu Nauki 2024 patrzy na nas, na nasze projekty badawcze czy wynalazki cała Polska i Europa. To czas na to, żebyśmy zajęli należne miejsce na mapie potencjału naukowego. Przy okazji warto dodać, że z raportu przygotowanego przez polskie uczelnie ekonomiczne wynika, iż z 1 złotówki zainwestowanej w naukę mamy 12-13 zł zwrotu – podkreślił prof. dr hab. Sławomir Smyczek.
Podczas debaty poruszono także temat odpływu mieszkańców i dyskutowano o sposobach na powstrzymanie tego zjawiska. Dużą rolą odgrywa tutaj pozycja miasta w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, jego położenie i stopień rozwoju. – Katowice są silne Metropolią, a Metropolia – Katowicami. Miasto wyrasta na city – centrum życia biznesowego aglomeracji. Wierzę, że dzięki takim inwestycjom jak Hub Gamingowo-Technologiczny, który powstanie w miejscu dawnej KWK Wieczorek, będziemy się rozwijać i przyciągać dużych graczy, firmy z potencjałem technologicznym. A co za tym idzie, staniemy się dobrym miejscem do życia i pracy, także dla osób młodych – powiedział dr Marcin Krupa.
Spotkanie było też okazją do wymiany zdań i uwag z uczestnikami debaty, szansą do networkingu oraz poznania ponad dwudziestu nowych firm członkowskich RIG w Katowicach.
fot. RIG Katowice
oprac. /kp/