• +48 502 21 31 22

Żywa i Czysta Odra. Akcja sprzątania rzeki w Raciborzu

Celem akcji jest uprzątnięcie możliwie jak największej ilości odpadów pochodzenia nienaturalnego na miejskim odcinku rzeki.

Żywa i Czysta Odra. Akcja sprzątania rzeki w Raciborzu

23 marca w Raciborzu odbędzie się akcja sprzątania rzeki z kajaków. Trasa obejmie miejski odcinek rzeki Odry od przystani kajakarskiej w Parku Zamkowym, a koniec zaplanowano kilkaset metrów od miejsca, gdzie do Odry ponownie wpływa Kanał Ulga. Tzw. punkt pomiarowy wysokości rzeki na raciborskiej Miedoni wyznacza miejsce rozładunkowe, a zarazem definiuje koniec spływu. Celem jest uprzątnięcie możliwie jak największej ilości odpadów pochodzenia nienaturalnego. Zanieczyszczenia będą pozyskiwane bezpośrednio z wody oraz wzdłuż linii brzegowej rzeki Odry na wyznaczonym odcinku.

W akcji weźmie udział ok. 20 kajaków dwuosobowych, z czego część będzie zaopiekowana przez doświadczonych kajakarzy, którzy będą pełnili funkcję nośną odpadów. Pozostała część floty (15 kajaków) będzie udostępniona dla chętnych sprzątaczy. Zaangażować w akcję może się każdy, kto ukończył 16. rok życia i posiada zgodę opiekuna lub weźmie udział wraz z opiekunem. Wówczas konieczna jest pisemna zgoda potwierdzająca obecność w akcji sprzątania rzeki. Przed potwierdzeniem uczestnictwa każdy uczestnik otrzyma ankietę zawierającą informację na temat kondycji zdrowotnej, umiejętności pływania oraz doświadczenia w prowadzeniu kajaka. Wszyscy uczestnicy zostaną wyposażeni w niezbędny do przeprowadzenia akcji sprzęt w postaci kapoków, wioseł, worków na odpady, rękawic ochronnych itp.

Zbiórka o godz. 9:30 na przystani kajakowej w Raciborzu. Planowany czas trwania to 3,5 godz. Zapisy pod numerem 578 665 953. Po zakończeniu spływu odbędzie się poczęstunek dla uczestników i ich rodzin w Średniowiecznym Grodzie przy Arboretum Bramy Morawskiej.

– Motywacją do przeprowadzenia akcji jest zauważenie problematyki związanej z działalnością ludzką o charakterze zanieczyszczeń trafiających do środowiska. Nasza akcja zwraca uwagę na potrzebę zaopiekowania się rzeką Odrą, a także naturą samą w sobie. Jesteśmy świadectwem, że poprzez proste działanie mamy namacalny, pozytywny wpływ na środowisko. To wielki zaszczyt, że możemy pokłonić się rzece, która jest domem dla bogatej ilości gatunków zwierząt i roślin. Ponadto rzeka Odra odgrywa bardzo istotną rolę w życiu lokalnego ekosystemu, a także lokalnej ludności. Dbamy o nasz skarb – podkreślają organizatorzy akcji: Szymon Trojanowski (Ceremonia Życia) i Sati Beatrycze Duka (Fundacja Sanktuarium Natury).

fot. arch. red.
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka