• +48 502 21 31 22

Nowa figurka Żorka przed zabytkową kamienicą

Z okazji ubiegłorocznych obchodów 90-lecia żorskiego Hufca miasto postanowiło powiększyć grono figurek miejskiej maskotki.

Nowa figurka Żorka przed zabytkową kamienicą

Wrocław ma swoje krasnale, w Katowicach można spotkać beboki, a w Żorach mieszkają Żorki – uśmiechnięte płomyki z nóżkami nawiązujące do maskotki miasta. Ich kształt i nazwa są silnie związane zarówno z historią, jak i nazwą miejscowości – pochodzą od żaru. Żorek nawiązuje do wyjątkowego w skali Europy Święta Ogniowego, które obchodzone jest corocznie w Żorach dla upamiętnienia jednego z najtragiczniejszych pożarów w dziejach Żor z 1702 r. W 2012 roku z okazji 740. urodzin miasta pojawiły się pierwsze figurki z brązu ustawione w przestrzeni miasta.

Niedawno pojawiła się dwunasta figurka – Żorek harcerz. Znaleźć go można przed kamienicą mieszczącą się przy ul. Dworcowej 7. Miejsce to nie jest przypadkowe – to właśnie tutaj przez wiele lat znajdowała się siedziba Hufca ZHP Żory im. hm. Władysława Drobnego. Z okazji ubiegłorocznych obchodów 90-lecia żorskiego Hufca miasto postanowiło powiększyć grono figurek miejskiej maskotki. Podobnie jak pozostałe jest wykonana z brązu i posiada charakterystyczne atrybuty: kompas, chustę i rogatywkę, czyli harcerskie nakrycie głowy.

Obecnie w skład “Szlaku Żorka” wchodzą: Żorek z książką przy Miejskiej Bibliotece Publicznej, Żorek z pochodnią przy Muzeum Ognia, Żorek rycerz na Rynku, Żorek strażak przed Komendą Państwowej Straży Pożarnej, Żorek z rolką filmową pod kinem „Na Starówce”, Żorek – baseballista przy Trakcie Piastowskim, niedaleko boiska baseballowego, Żorek ze sztućcami pod Barem Mlecznym “Krówka”, Żorek i Żorka – para młoda przy ul. Klimka, Żorek uczeń – przed Szkołą Podstawową nr 3, Żorek policjant przed siedzibą Komendy Miejskiej Policji i Żorek Brat Kurkowy przed siedzibą Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Żorach przy al. Wojska Polskiego 4. Wkrótce figurek będzie jeszcze więcej.

fot. UM Żory
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka