• +48 502 21 31 22

Prowadzenie firmy jest trudniejsze niż cztery lata temu

Większość pytanych przedsiębiorczyń deklaruje, że w ostatnim roku towarzyszył im większy stres.

Prowadzenie firmy jest trudniejsze niż cztery lata temu

69% kobiet prowadzących swoją firmę przyznaje, że jest to obecnie jest trudniejsze niż cztery lata temu, z czego 53% uważa, że jest to znacznie trudniejsze. Przeciwnego zdania jest 5% pytanych – wynika z raportu "Bizneswoman Roku: Polki i przedsiębiorczość 2023".

Przedsiębiorczynie zostały także zapytane także o to, jak w ostatnich latach rozwijały swoją firmę. 40% wskazuje biznes stacjonarny i online, co trzecia badana postawiła na rozwój jedynie stacjonarny, a 18% – tylko biznes online.

64% pytanych deklaruje, że w ostatnim roku towarzyszył im większy stres, a 30% ankietowanych odpowiedziało, że nie stresowało się w pracy więcej niż w przeszłości. Ponadto prawie co piąta badana przyznaje, że boryka się z bezsennością czy problemami ze snem bardzo często, a 23% – bardzo rzadko lub nigdy.

Wśród ankietowanych, które prowadzą lub chciałyby prowadzić własny biznes, 75% deklaruje, że zatrudniłyby w swojej firmie osobę powyżej 50. roku życia, a 58% – osoby z niepełnosprawnością lub neuroatypowe. Jednocześnie niewielki odsetek badanych już ma w swoim zespole pracowników w wieku powyżej 50 lat (5%) oraz z niepełnosprawnościami lub neuroatypowych (3%).

Badanie pokazało również, że 21% ankietowanych wykorzystuje narzędzia sztucznej inteligencji w swojej codziennej pracy, a 20% planuje zacząć po nie sięgać. – Z przeprowadzonego badania wiemy, że dwie na pięć ankietowanych wykorzystuje lub zamierza rozpocząć korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji w swojej codziennej pracy. To bardzo dobra wiadomość, oznacza to, że Polki, w tym także przedsiębiorczynie prowadzące własne biznesy, są świadome roli nowoczesnych rozwiązań, które mogą usprawnić pracę niemal każdej firmy. Nie obawiają się eksperymentowania i wiele z nich chętnie sięga po najnowsze narzędzia – komentuje Wojciech Włodarczyk, prezes IGT Poland, partner konkursu Bizneswoman Roku.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka