• +48 502 21 31 22

Problem nielegalnych składowisk odpadów w końcu rozwiązany?

Zespoły będą miały przed sobą trzy podstawowe zadania: ustalenie rozdziału kompetencji, uszczelnienie systemu i utylizacja nielegalnych składowisk.

Problem nielegalnych składowisk odpadów w końcu rozwiązany?

Powołany zostanie międzyresortowy zespół, a także zespoły lokalne, których zadaniem będzie znalezienie rozwiązania problemu likwidacji nielegalnych składowisk odpadów. Samorządy od wielu miesięcy apelują o wypracowanie systemowych rozwiązań tej kwestii – finansowych, prawnych i organizacyjnych.

Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podkreśliła, że kwestia rozwiązania problemu nielegalnych składowisk odpadów jest zadaniem dla wielu podmiotów, w tym również spółek skarbu państwa, które wymaga współpracy na wielu płaszczyznach dla dobra obywateli. – Narastanie problemu i dotychczasowa nieudolność państwa w tym zakresie widoczna jest gołym okiem. Dobrze wiemy, że nielegalne składowiska odpadów, zwłaszcza tych odpadów niebezpiecznych, nie tylko pogarszają stan środowiska, w którym się znajdują, ale przede wszystkim doprowadzają do zagrożenia naszego zdrowia i życia, dlatego tak istotne jest zaangażowanie państwa w tej kwestii – wskazała szefowa MKiŚ.

Zdaniem wojewody wielkopolskiej Agaty Sobczyk problem dotyczy całego kraju. – Problem z tworzeniem się tych składowisk i ich późniejszą utylizacją jest o tyle trudny, że występują spory kompetencyjne w kwestii tego, kto jest za to odpowiedzialny – zaznaczyła. Według danych Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu tylko w woj. wielkopolskim znana jest lokalizacja 96 miejsc niezgodnego z przepisami składowania odpadów, z czego w 42 lokalizacjach składowane są odpady niebezpieczne. Z danych NIK wynika, że liderem pod względem płonących wysypisk odpadów i składowanych śmieci jest woj. śląskie. W latach 2017-2022 na terenie całej Polski odnotowano 754 pożary w miejscach gromadzenia odpadów, a aż 99 z nich miało miejsce w woj. śląskim. 

Wojewoda zaproponowała ministerstwu utworzenie zespołów roboczych przy urzędach wojewódzkich, które zajmą się wypracowaniem modeli likwidacji nielegalnych składowisk odpadów na poziomie całego kraju. Jak wyjaśniła, zespoły miałyby w pierwszej kolejności zajmować się przeprowadzaniem procesu utylizacji, jak i wymyśleniem sposobów na uszczelnienie tworzenia się nielegalnych składowisk. Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała powstanie w ministerstwie zespołów, których zadaniem będzie znalezienie rozwiązania tego problemu. Będą on miały przed sobą trzy podstawowe zadania: ustalenie rozdziału kompetencji, uszczelnienie systemu oraz utylizacja nielegalnych składowisk.

Samorządy od wielu miesięcy apelują o wypracowanie systemowych rozwiązań – finansowych, prawnych i organizacyjnych zapewniających skuteczne eliminowanie nielegalnych składowisk odpadów niebezpiecznych. Wskazują, że problem narasta od 2019 r., kiedy to na gminy nałożono obowiązek likwidacji nielegalnych składowisk odpadów niebezpiecznych z nieruchomości niekomunalnych, nie przekazując przy tym żadnych środków finansowych na ten cel. W raporcie z 2023 r. NIK zwróciła uwagę, że jest to zadanie zlecone gminom przez rząd i jako takie powinno być finansowane z budżetu centralnego. Zdaniem samorządowców w praktyce uzyskanie środków na likwidację nielegalnego składowiska odpadów niebezpiecznych jest niezwykle trudne, a uzyskanie finansowania w całości niemal niemożliwe.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka