• +48 502 21 31 22

Aspekty środowiskowe i ekologia ważne dla pracowników i firm

Na rynku upowszechniają się tzw. green lease, czyli umowy najmu, które mają na celu zarówno troskę o środowisko naturalne, jak i generowanie oszczędności na kosztach eksploatacyjnych budynku.

Aspekty środowiskowe i ekologia ważne dla pracowników i firm

Praca hybrydowa stała się w Polsce standardem. W miastach powyżej 100 tys. mieszkańców w taki sposób pracuje 52% zatrudnionych, a 92% wykonujących obowiązki zawodowe zdalnie lub hybrydowo chce nadal mieć taką możliwość – wynika z raportu ThinkCo „Przyjazne biura – przewodnik po budynkach, w których chce się pracować”. Jednak 65% menedżerów i przedstawicieli kadr zarządzających woli, aby częściej pojawiali się oni w firmie. Przyjazne biuro jest więc jedną ze strategii, która ma zachęcić pracowników do powrotu do pracy stacjonarnej.

Oczekiwania pracowników rosną – chcą oni, aby ich miejsca pracy były wygodne i atrakcyjne, dopasowane do różnorodnych zadań czy posiadały przestrzenie do odpoczynku, a przy tym były dobrze zlokalizowane, skomunikowane i oferowały różnorodne usługi w pobliżu. – Obecny model idealnego, przyjaznego biura łączy w sobie bardzo dużo z work–life balance, czyli dużo zieleni, troski o środowisko, zaadresowane aspekty ESG – od betonu niskoemisyjnego po pomiary powietrza i oczyszczania go w powierzchniach biurowych – wskazuje Marta Zawadzka, dyrektorka najmu w Yareal Polska. – Zdecydowanie w Warszawie i w całej Polsce popularyzuje się idea 15-minutowego miasta. Kiedy rozmawiamy z naszymi klientami o powierzchni biurowej, to zawsze pytają, co oferuje sam projekt, co jest wokół, czy są restauracje, kawiarnie, usługi, punkty handlowe, ale w przeciwwadze także o zieleń, przestrzeń do spędzania czasu i uzupełniającą funkcję coworku. To jest coś, czego najemcy szukają teraz w biurowcach – wymienia ekspertka.

Z raportu ThinkCo wynika, że ważną rolę – zarówno dla pracowników, jak i najemców biur – odgrywają m.in. aspekty środowiskowe i ekologia. Zielone biura mogą się pochwalić wzrostem wydolności pracowników o 26%, a 93% pracujących tam osób odczuwa lepsze samopoczucie i większe zadowolenie z wykonywanej pracy. Prawie 80% pytanych przedstawicieli firm twierdzi, że pracownicy oczekują tego, aby ich miejsce pracy miało pozytywny wpływ na społeczeństwo. – Za kilka lat zielone biura będą musiały odpowiadać nie tylko na zagadnienia związane z ekologią czy zużyciem energii, ale będą zrównoważone także w sensie odpowiedzialności za psychikę człowieka. To jest bardzo ważna sprawa. W kontekście budowania biur, które będą bardziej odpowiedzialne i zrównoważone, trzeba pamiętać, że tam będą przesiadywać ludzie, których strona psychiczna i emocjonalna też musi być zrównoważenie traktowana – tłumaczy Andrzej Tucholski, psycholog biznesu.

Na rynku upowszechniają się też tzw. green lease, czyli umowy najmu, które mają na celu zarówno troskę o środowisko naturalne, jak i generowanie oszczędności na kosztach eksploatacyjnych budynku. Najemca i wynajmujący zobowiązują się m.in. do oszczędzania wody i energii, używania ekologicznych środków czystości czy segregacji odpadów. – Podejście firm do ESG i myślenia o pracownikach się zmienia, bardzo dużo uwagi jest poświęcanej tym zagadnieniom. Firmy wiedzą już, że to są rzeczy konieczne, a nie tylko takie miłe widzimisię – ocenia Andrzej Tucholski.

Prawdopodobnie od 2028 r. wszystkie nowo budowane obiekty w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. Sukcesywnie zaostrzane są też unijne wymogi dotyczące raportowania niefinansowego. W efekcie obecnie już żaden duży międzynarodowy fundusz nie inwestuje w budynki, które nie mają zielonych certyfikatów.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka