• +48 502 21 31 22

Odpady mogą dostać drugie życie. Jak je sortować?

W Polsce ponad połowa odpadów komunalnych odbieranych od mieszkańców to frakcja zmieszana, z której do recyklingu da się przeznaczyć najwyżej od 6% do 8%.

Odpady mogą dostać drugie życie. Jak je sortować?

Boże Narodzenie to czas wzmożonej konsumpcji i zakupów, a w efekcie – zwiększonej produkcji odpadów. W tym okresie Polacy produkują ich nawet 25% więcej niż zwykle. Ilość śmieci rośnie także po sylwestrze. Jednak wiele osób nadal nie wie, do jakiego koloru pojemnika powinny trafiać jakie odpadki i segreguje je błędnie.

– Sporą część generowanych w okresie świątecznym śmieci stanowią odpady z żywności, ale znacząco rośnie też masa odpadów opakowaniowych po żywności, takich jak słoiki, puszki, butelki, kartoniki, opakowania elastyczne, np. po gotowych mieszankach ciast, ale też po słodkościach, którymi chętnie obdarowujemy bliskich. Poza tym święta to też czas wielkich porządków, które generują odpady opakowaniowe po detergentach czy kosmetykach, które zapełniały zakamarki szafek i toaletek. W tym okresie pojawia się też bardzo dużo odpadów z pakowania prezentów, czyli kolorowe papiery, torebki prezentowe, tasiemki, wstążki czy kokardy – wylicza Magdalena Dziczek, członkini zarządu Związku Pracodawców EKO-PAK, twórczyni aplikacji Sorteusz. – W okresie noworocznym pojawia się jeszcze kwestia odpadów niebezpiecznych po środkach pirotechnicznych, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę – dodaje ekspertka.

Jak podkreśla, kluczowa jest kwestia odpowiedniego segregowania tych odpadów. W Polsce wciąż ponad połowa odpadów komunalnych odbieranych od mieszkańców to frakcja zmieszana, z której do recyklingu da się przeznaczyć najwyżej od 6% do 8%, reszta trafia do spalenia lub na składowiska. W praktyce oznacza to marnowanie surowców. – Sortowanie odpadów ma kluczowe znaczenie dla ich późniejszego zagospodarowania. Selektywna zbiórka odpadów – zarówno opakowaniowych, jak i biodegradowalnych – pozwala poddać je recyklingowi. Z opakowań powstają nowe surowce wtórne, takie jak stłuczka szklana, aluminium, celuloza, a w przypadku tworzyw sztucznych – regranulaty. Z kolei frakcja biodegradowalna może zostać wykorzystana do wytworzenia biogazu lub kompostu. Kluczowa w tym zakresie jest rola konsumentów, czyli nas wszystkich. To my decydujemy, co zrobimy z naszymi odpadami i czy je prawidłowo posortujemy, dając im szansę na drugie życie – podkreśla Magdalena Dziczek.

Statystyki pokazują, że Polacy wciąż mają jednak problemy z prawidłowym sortowaniem odpadów. – Z jednej strony mamy grupę osób bardzo dbających o środowisko, które aż nadto wysiłku wkładają w przygotowanie swoich odpadów opakowaniowych, np. poprzez ich uprzednie mycie. Tu chciałabym sprostować ten mit – opakowań nie trzeba myć przed ich wyrzuceniem. Wystarczy, że będą puste i prawidłowo wyrzucone do odpowiedniego koloru pojemnika. Sortownie i recyklerzy doskonale sobie poradzą z ich doczyszczeniem. Z drugiej strony mamy znacznie liczniejszą grupę osób, które nie wiedzą, co powinny zrobić z poszczególnymi odpadami, a część z nich w ogóle nie wierzy w sens selektywnej zbiórki. Przez tę dezorientację czy też brak poczucia sensu Polska już w tym roku może mieć kłopot z osiągnięciem wymaganych prawem poziomów recyklingu – wskazuje ekspertka.

W odpowiedniej segregacji odpadów może pomóc Sorteusz – darmowe narzędzie, które podpowie, gdzie wyrzucić karton po mleku, zepsutą zabawkę czy odpady ze styropianu. Wystarczy w tym celu zeskanować kod kreskowy opakowania, które ma trafić do śmietnika, albo wpisać w wyszukiwarce odpowiednią frazę. Aplikacja zawiera też kalendarz, w którym można dodać termin odbioru odpadów.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka