• +48 502 21 31 22

Wyrównanie świadczenia wychowawczego z 500 zł do 800 zł? To fałszywa informacja

Do ZUS-u zgłaszają się klienci, którzy chcą w tej sprawie złożyć udostępniany w mediach społecznościowych wniosek – druk WYR.8P.

Wyrównanie świadczenia wychowawczego z 500 zł do 800 zł? To fałszywa informacja

W ostatnim czasie w internecie pojawiły się fałszywe doniesienia dotyczące rzekomego wyrównania świadczenia wychowawczego z kwoty 500 zł do 800 zł za okres od sierpnia do końca roku. Można znaleźć nawet fałszywy dokument wniosku, a do ZUS-u zgłaszają się klienci, którzy chcą w tej sprawie złożyć udostępniany w mediach społecznościowych wniosek – druk WYR.8P. – Zgodnie z ustawą wysokość świadczenia wychowawczego do końca 2023 r. to 500 zł na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Od 1 stycznia 2024 r. świadczenie wychowawcze 500+ zmieni się w 800+. Nastąpi to automatycznie bez konieczności składania wniosku. Po nowym roku uprawnieni otrzymają wypłaty w nowej wysokości, a o tym fakcie zostaną poinformowani na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa śląskiego.

Prawo do świadczenia 500+ dla dzieci ustalane jest na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. Jeśli rodzic czy opiekun złożył wniosek w terminie, czyli najpóźniej do 30 czerwca danego roku, to świadczenie będzie mu przyznane od czerwca do końca maja przyszłego roku, chyba że dziecko wcześniej ukończy 18 lat. – Od 2024 r. kwota świadczenia 500+ zmieni się w 800 zł. Co istotne, ta zmiana będzie wprowadzona bez żadnego wniosku, pisma czy innych działań ze strony rodzica, który pobiera świadczenie w tym roku. Od stycznia na rachunek bankowy wnioskodawcy będzie wpływała kwota 800 zł zamiast dotychczasowej 500 zł i rodzic nie musi robić absolutnie nic. Prosimy sprawdzać wiadomości podawane w sieci, w mediach społecznościowych, weryfikować je u źródła, bo najwyraźniej ktoś próbuje wprowadzić chaos informacyjny – dodaje rzeczniczka.

Wnioski na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca będzie można składać od lutego za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia czy bankowości elektronicznej banków lub SKOK, które współpracują z ZUS.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka