• +48 502 21 31 22

Polska na piątym miejscu w UE pod względem inflacji

W porównaniu z sierpniem tempo wzrostu cen we wrześniu 2023 r. spadło w 21 krajach członkowskich.

Polska na piątym miejscu w UE pod względem inflacji

Inflacja w Unii Europejskiej we wrześniu spadła do 4,9%. W sierpniu wynosiła 5,9%. Z najwyższym wzrostem cen zmagają się Węgry – to jedyny kraj z dwucyfrową inflacją. Z kolei Holendrzy mają do czynienia z deflacją.

Jak podaje Eurostat, inflacja w strefie euro wyniosła we wrześniu 4,3% rok do roku, podczas gdy w sierpniu było to 5,2%. Przed rokiem ten wskaźnik był na poziomie 9,9%. W przypadku całej Unii Europejskiej tempo wzrostu cen w minionym miesiącu spadło do 4,9% z 5,9% w sierpniu. We wrześniu 2022 r. inflacja w UE wynosiła 10,9%.

W porównaniu z sierpniem tempo wzrostu cen we wrześniu 2023 r. spadło w 21 krajach członkowskich. W przypadku pięciu krajów odnotowano przyspieszenie, a w jednym inflacja utrzymała się na tym samym poziomie. Jeśli chodzi o wskaźniki cen konsumpcyjnych (HICP), Holandia ma do czynienia z deflacją – ceny w tym kraju spadły o 0,3%. rok do roku. Ponadto niskie wskaźniki inflacji odnotowano w Danii (0,6%) i Belgii (0,7%). Na drugim biegunie znalazły się Węgry, które od listopada 2022 r. pozostają liderem tego zestawienia. We wrześniu inflacja wyniosła tam 12,2% – to jedyny kraj w UE z dwucyfrową inflacją. Kolejne są: Rumunia – 9,2% i Słowacja – 9%. Na czwartym miejscu sklasyfikowano Czechy, gdzie inflacja w minionym miesiącu wyniosła 8,3%. Pierwszą piątkę zestawienia uzupełniła Polska – tutaj inflacja we wrześniu 2023 r. wynosiła 7,7%.

Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym zawartym w Traktacie z Maastricht HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen. Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI (wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych) tylko z wydatków budżetów domowych.

Czytaj także: Polacy po wyborach obawiają się powrotu wysokiej inflacji

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka