• +48 502 21 31 22

Polska wysoko pod względem warunków do pracy zdalnej

W zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego Polska jest ósma, pod względem zdolności reagowania – pierwsza, a pod względem rygorystycznych środków prawnych – szósta.

Polska wysoko pod względem warunków do pracy zdalnej

Polska znalazła się na 18. miejscu pod względem warunków do pracy zdalnej. To o pięć miejsc niżej niż w ubiegłym roku. Wykazuje się jednak najlepszą zdolnością reagowania, a także silnymi środkami prawnymi. Pierwsze miejsce zajęła Dania, drugie Holandia, a trzecie Niemcy.

Ponieważ firmy w dalszym ciągu decydują się na model pracy zdalnej, firma NordLayer oceniła, które kraje najlepiej nadają się do home office. Globalny Indeks Pracy Zdalnej klasyfikuje kraje pod względem czterech różnych kategorii: bezpieczeństwa cybernetycznego, bezpieczeństwa ekonomicznego, infrastruktury cyfrowej i fizycznej oraz bezpieczeństwa społecznego. W tym roku zbadano 108 krajów. W pierwszej dziesiątce znalazły się kolejno: Dania, Holandia, Niemcy, Hiszpania, Szwecja, Portugalia, Estonia, Litwa, Irlandia i Słowacja.

Wskaźnik został opracowany na podstawie oceny i porównania krajów przy użyciu czterech głównych kategorii. Każda z nich dzieli się na kilka podpunktów, które łącznie pomagają ocenić ogólną atrakcyjność pracy zdalnej: cyberbezpieczeństwo – infrastruktura, zdolność reagowania i środki prawne; bezpieczeństwo ekonomiczne – atrakcyjność turystyczna, znajomość języka angielskiego, koszty utrzymania i opieka zdrowotna; infrastruktura cyfrowa i fizyczna – jakość i przystępność internetu, e-infrastruktura, e-administracja i infrastruktura fizyczna; bezpieczeństwo społeczne — prawa osobiste, inkluzywność i bezpieczeństwo.

Polska wypada nieźle w światowym rankingu, zajmując w sumie 18. miejsce. W zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego jest ósma, pod względem zdolności reagowania – pierwsza, a pod względem rygorystycznych środków prawnych – szósta. Wyniki w kategorii bezpieczeństwa ekonomicznego podkreślają także pozytywne aspekty Polski, takie jak atrakcyjność turystyczna (9. miejsce) i znajomość języka angielskiego (15. miejsce), co daje ogólną pozycję na miejscu 17. w tej kategorii.

Pomimo dobrych wyników w określonych kategoriach wyzwaniem dla Polski są niektóre obszary mające wpływ na wynik ogólny. Pod względem infrastruktury cyfrowej i fizycznej Polska zajmuje 36. miejsce, przez trudności w takich obszarach jak jakość Internetu (33. miejsce) i e-infrastruktura (45. miejsce). Co więcej, w zakresie bezpieczeństwa społecznego Polska znalazła się na 31. miejscu, co wskazuje na pole do poprawy, szczególnie w zakresie praw osobistych (48. miejsce) i włączenia społecznego/inkluzywności (35. miejsce). W Polsce można również poprawić opiekę zdrowotną (43. miejsce) i koszty utrzymania (41. miejsce) w kategorii bezpieczeństwa ekonomicznego.

– Mimo że niektóre duże firmy technologiczne sprowadziły ostatnio swoich pracowników z powrotem do biur lub wprowadziły hybrydowy model pracy, praca zdalna nie zostanie wyeliminowana. To nie tylko trend – to fundamentalna zmiana w podejściu do produktywności i równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Dzięki pracy zdalnej nasi pracownicy mogą w pełni wykorzystać swój potencjał, niezależnie od tego, w jakim państwie się znajdują – komentuje Donatas Tamelis, dyrektor zarządzający w NordLayer.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka