• +48 502 21 31 22

Podróż przez historię miasta, kopalń i górników. Carbonarium w Jastrzębiu-Zdroju

W zmodernizowanym budynku zainstalowano blisko 30 monitorów, pięć projektorów, gry, makiety, audioprzewodniki i międzywojenny słup ogłoszeniowy.

Podróż przez historię miasta, kopalń i górników. Carbonarium w Jastrzębiu-Zdroju

2 września w Jastrzębiu-Zdroju zostanie otwarte Carbonarium. To czteropiętrowa, multimedialna i interaktywna wystawa, która pozwoli zwiedzającym na nowo odkryć tajemnice węgla – od jego powstania w jądrach gwiazd po zastosowanie dzisiaj.

– To fascynująca podróż przez historię miasta, kopalń i górników, która wciąga każdego odwiedzającego w głąb tajemniczego świata pod ziemią. Ta ekspozycja nie tylko ukazuje postęp technologiczny i porusza aspekt ekologiczny, ale również oddaje hołd ludziom, którzy poświęcili swoje życie pracując pod ziemią. Dla nas – jastrzębianek i jastrzębian – ma to ogromne znaczne, bo niemal każdy ma w rodzinie kogoś związanego z górnictwem – podkreśla Anna Hetman, prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój.

W zmodernizowanym budynku zainstalowano blisko 30 monitorów, pięć projektorów, gry, makiety, audioprzewodniki i... międzywojenny słup ogłoszeniowy. Centralnym elementem wystawy jest „lewitująca” bryła węgla. Carbonarium to czteropiętrowa, multimedialna i interaktywna wystawa, która pobudza wyobraźnię.

– Nowoczesna forma ekspozycji jest konieczna, aby Carbonarium stało się ważnym punktem na mapie tego typu obiektów. Istotna w tym przypadku jest też autentyczna lokalizacja, czyli pokopalniana łaźnia górnicza. W 2000 r. KWK Moszczenica przestała fedrować. 23 lata później łaźnia stała się Łaźnią, siedzibą Instytutu i Carbonarium – wskazuje Rafał Jabłoński, dyrektor Instytutu Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica.

Wystawę zrealizowała firma Trias AVI, która w czasie 25-letniej obecności na rynku zaprojektowała i wykonała ponad 1500 instalacji, w tym wiele interaktywnych wystaw czy multimedialnych ekspozycji w muzeach i centrach nauki. To m.in. Rynek Podziemny w Krakowie, Podziemny Olkusz, Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, Muzeum Twierdzy Toruń czy część wystawy w Planetarium Śląskim w Chorzowie.

Zadanie projektowe zrealizowane zostało w ramach projektu transgranicznego Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

fot. UM Jastrzębie-Zdrój
oprac. /kp/

Galeria zdjęć

292_carbonarium_jastrzebie_zdroj_(2).jpg
209_carbonarium_jastrzebie_zdroj_(1).jpg
940_carbonarium_jastrzebie_zdroj_(4).jpg
242_carbonarium_jastrzebie_zdroj_(3).jpg
541_carbonarium_jastrzebie_zdroj_(6).jpg
132_carbonarium_jastrzebie_zdroj_(5).jpg
169_carbonarium_jastrzebie_zdroj_(7).jpg
860_carbonarium_jastrzebie_zdroj_(8).jpg

Podobne artykuły

Wyszukiwarka