• +48 502 21 31 22

Małe firmy będą płacić niższe składki ZUS

Z wydłużonego okresu obowiązywania Małego ZUS Plus będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy przynajmniej w jednym miesiącu w 2023 r. korzystali z ulgi.

Małe firmy będą płacić niższe składki ZUS

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę ws. Małego ZUS Plus, dzięki której od 1 sierpnia 2023 r. przedsiębiorcy korzystający z ulgi w składkach na ubezpieczenie społeczne będą mogli opłacać niższe składki przez dodatkowe 12 miesięcy. Z wydłużonego okresu obowiązywania MZ+ będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy przynajmniej w jednym miesiącu w 2023 r. korzystali z ulgi. Nie obejmuje ona składki zdrowotnej.

– Firmy z sektora małych przedsiębiorstw to niezwykle istotny element polskiej gospodarki. Przepisy, które podpisał prezydent, skierowane są szczególnie do nich – podkreślił minister technologii i rozwoju Waldemar Buda. – Dzięki naszym rozwiązaniom będą mogli oni opłacać niższe składki jeszcze dłużej. Pomoże im to w zachowaniu ciągłości działania w trudnych czasach – wskazał. Według szefa MRiT to oszczędność "nawet kilkuset złotych miesięcznie przez kolejny rok".

Aby skorzystać z dodatkowej ulgi, podstawa wymiaru składek na Mały ZUS Plus nie może przekroczyć 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok. Nie może być też niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku.

Obecnie z Małego ZUS Plus mogą skorzystać przedsiębiorcy maksymalnie przez 36 miesięcy (3 lata) w ciągu kolejnych 60 miesięcy (5 lat) prowadzenia firmy, o ile m.in. ich roczny przychód z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł oraz wówczas gdy w poprzednim roku kalendarzowym prowadzili działalność przez co najmniej 60 dni.

W grudniu 2022 r. z MZ+ skorzystało 235,7 tys. przedsiębiorców. Resort szacuje, że z przedłużonej ulgi w tym roku skorzysta 66,4 tys. przedsiębiorców, w 2024 r. 142,3 tys., a w 2025 r. – 104,9 tys. – W 2019 r. umożliwiliśmy najmniejszym przedsiębiorcom opłacanie niższych składek ZUS, proporcjonalnych do przychodu – był to tzw. Mały ZUS. W 2020 r. rozszerzyliśmy ulgę, liberalizując próg przychodowy i uzależniając składki od uzyskanego dochodu – stworzyliśmy tzw. Mały ZUS Plus – przypomina resort.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka