• +48 502 21 31 22

Polska może nie osiągnąć unijnych celów dotyczących odpadów

Najbardziej niepokojącym strumieniem odpadów opakowaniowych są tworzywa sztuczne, których wskaźnik recyklingu w 2019 r. wyniósł 31,7%, czyli znacznie poniżej celu na 2025 r. wynoszącego 50%.

Polska może nie osiągnąć unijnych celów dotyczących odpadów

Każdego roku Europejczycy wytwarzają średnio 530 kg odpadów komunalnych na osobę. Chociaż są one coraz częściej poddawane recyklingowi, a rzadziej składowane, odpady komunalne to jeden z najbardziej trudnych do zagospodarowania strumieni odpadów. W Unii Europejskiej około 50% odpadów komunalnych poddaje się recyklingowi lub kompostowaniu, a 23% składuje się na składowiskach.

Komisja Europejska zaleciła Polsce i 17 innym państwom członkowskim wdrożenie działań mających na celu zwiększenie recyklingu. W ich przypadku istnieje bowiem ryzyko, że nie będą w stanie osiągnąć celów dotyczących odpadów. Mają one zasadnicze znaczenie dla stworzenia dobrze funkcjonujących rynków materiałów pochodzących z recyklingu w UE.

Polska może nie osiągnąć zarówno zaplanowanych na 2025 r. celów w zakresie przygotowań do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych oraz recyklingu wszystkich odpadów opakowaniowych. Komisję niepokoi również droga do przebycia, aby osiągnąć zaplanowany na 2035 r. cel w zakresie składowania odpadów komunalnych. W sprawozdaniu zwrócono m.in. uwagę, że w Polsce wskaźnik recyklingu odpadów komunalnych w 2020 r. wyniósł 38,7%. Tymczasem w 2025 r. powinien przekroczyć 55%.

Najbardziej niepokojącym strumieniem odpadów opakowaniowych są tworzywa sztuczne, których wskaźnik recyklingu w 2019 r. wyniósł 31,7%, czyli znacznie poniżej celu na 2025 r. wynoszącego 50%. KE zauważyła, że co prawda w ostatnim czasie podjęto szereg działań mających na celu odwrócenie tej sytuacji i osiągnięcie celów UE w zakresie odpadów, jednak wskazała, że Polska musi znacznie zwiększyć wysiłki, aby osiągnąć wszystkie cele.

Wśród zaleceń dla Polski jest m.in. zwiększenie skuteczności systemów selektywnej zbiórki opakowań, w tym poprzez obowiązkowe systemy zwrotu kaucji za opakowania po napojach oraz promowanie systemów wielokrotnego użytku wśród lokalnych rozlewni. Komisja zaleca też wdrożenie systemu Pay-as-youthrow („Płać w miarę wyrzucania”) dla gospodarstw domowych oraz systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta za opakowania pochodzące z gospodarstw domowych.

Czytaj także: System kaucyjny w Polsce. Rząd przyjął projekt

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka