• +48 502 21 31 22

Kopalnia Ignacy wśród najlepszych inwestycji komunalnych w Polsce

Nad rewitalizacją zabytkowego kompleksu dawnej Kopalni Ignacy pracowało wiele osób, w tym byli prawnicy kopalni, którzy bronili swojego dziedzictwa.

Kopalnia Ignacy wśród najlepszych inwestycji komunalnych w Polsce

Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku została laureatem konkursu na najlepsze inwestycje samorządowe w Polsce. Wręczenie nagród odbyło się podczas uroczystej gali XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Rybnicki zabytek techniki okazał się jedynym obiektem poprzemysłowym wyróżnionym wśród wszystkich laureatów. Tych wyłonili eksperci związani z sektorem samorządowym. Oceniali oni zgłoszone projekty pod względem rozmachu inwestycji w odniesieniu do budżetu i możliwości samorządu, walorów estetycznych, funkcjonalności, nowatorstwa, współpracy z lokalną społecznością na etapie projektowania inwestycji, montażu finansowego czy aktywnego gospodarowania majątkiem. Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowało się 28 projektów. W finale rewitalizacja Zabytkowej Kopalni Ignacy znalazał się w Top 10 Inwestycji Komunalnych 2023 w Polsce.

Dziesięć równorzędnych tytułów przyznano następującym realizacjom: Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze, ArcelorMittal Park w Sosnowcu, fotowoltaika na obiektach użyteczności publicznej w powiecie dzierżoniowskim, Nowa Huta Przyszłości w Krakowie, most w Milsku, Planetarium – Śląski Park Nauki, promenada alei Nadmorskiej w Kołobrzegu, przebudowa infrastruktury na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich i Zespół Oświatowy w Rzeszowie.

Nagrodę odebrali: Prezydent Miasta Piotr Kuczera oraz Marek Gołosz, dyrektor Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku.

Rewitalizacja Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu to jedna z priorytetowych inwestycji miasta, prowadzona w dużej mierze dzięki dofinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej. Od kilku lat odnawiane były kolejne kopalniane przestrzenie – Ignacy ruszył pełną parą w czerwcu ubiegłego roku. – Nad rewitalizacją zabytkowego kompleksu dawnej Kopalni Ignacy pracowało wiele osób, w tym byli prawnicy kopalni, którzy bronili swojego dziedzictwa. Dzięki wspólnemu wysiłkowi dawna Hoymgruba nie podzieliła losu innych zamykanych zakładów pracy, a przeistoczyła się w klejnot architektury przemysłowej. Dziś Zabytkowa Kopalnia Ignacy to zadbany zabytek, który popularyzuje dziedzictwo przemysłowe Rybnika. Przy pomocy SOWY, małego centrum nauki czy wystawy stałej „Wiek Pary” oferuje edukację w interaktywnym wydaniu, a industrialny plac zabaw daje możliwość rekreacji na świeżym powietrzu. Wszystko to wpisuje się w wizję miejsca mądrej rozrywki i mądrego odpoczynku – podkreśla Piotr Kuczera.

fot. UM Rybnik, arch. red.
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka