W 2022 r. do Polski wjechało w sumie 13 667 986 osób z ponad 67 krajów. Wielu cudzoziemców zostaje tutaj na dłużej – rozpoczynają tu studia lub pracę i układa sobie życie. Polacy nadal myślą o nich dość stereotypowo.
Zbliżające się Święta Wielkanocne obchodzi wielu Polaków. Z ubiegłorocznego badania CBOC wynika, że dla 68% z nich są one przede wszystkim świętem rodzinnym, 44% przyznaje, że to przeżycie religijne, 38% uznaje je za miłą tradycję, a 16% traktuje jako okazję do wypoczynku i przerwy od pracy. Jak wynika z badania Grupy Progres, zdaniem Polaków przestrzegane przez nich praktyki religijne i tradycje nie kolidują z pracą, jednak w przypadku obcokrajowców nie są tak optymistyczni. 58% mieszkańców Polski uważa, że cudzoziemcy ze względu na religię nie mogą pracować w takim trybie jak Polacy. Sami zainteresowani przyznają jednak, że jest odwrotnie.
Według Ukraińców, którzy stanowią najliczniejszą grupę obcokrajowców podejmujących pracę w Polsce, religia nie koliduje z ich życiem zawodowym. Wiara w znaczącym stopniu nie wpłynie także na obecność w pracy w czasie świątecznym, a ten nastąpi tydzień po katolickiej Wielkanocy – 16 kwietnia. Wschodni sąsiedzi poszczą przedtem 40 dni, a w Wielki Piątek nie powinni spożywać żadnych pokarmów i płynów. W Wielką Sobotę, 15 kwietnia, w Cerkwi poświęcą pokarmy, wśród których znajdą się m.in. jajka, chleb, sól, wędlina, ser i pascha – symbol świąt. W noc z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną wezmą udział w czuwaniu i Jutrzni paschalnej zakończonej namaszczeniem wiernych.
– Jeśli chodzi o znajomość zwyczajów religijnych i tradycji wielkanocnych Ukraińców, to Polacy mieszkający np. na Podlasiu, którzy nie są prawosławni, czy osoby na co dzień pracujące ludźmi z Ukrainy na ogół wiedzą, jak wygląda Wielkanoc u kolegi ze Wschodu. Jednak powszechnie nadal panuje przekonanie, że w związku z nadchodzącymi świętami Ukraińcy będą potrzebowali specjalnych dni wolnych. Jest wręcz przeciwnie, bo osoby mieszkające w Polsce te dni spędzą oni w pracy. Z naszych danych wynika, że urlop weźmie jedynie 8% cudzoziemców aktywnych zawodowo – mówi Natalia Myskova, dyrektor ds. rekrutacji międzynarodowej w Grupie Progres.
W Polsce tymczasowo pracuje ponad 50 narodowości. Wielkanocne badanie wskazało, że obcokrajowcy aktywni zawodowo nad Wisłą i pochodzący z Azji, Afryki lub Ameryki Południowej deklarują, że są katolikami (28%), muzułmanami (25%), wyznawcami hinduizmu (17%) i protestantami (11%). Katolicka Wielkanoc to dla wielu wyznawców islamu mieszkających w Polsce czas bez zmian. Muzułmanie mają jednak inne święta, które są dla nich ważne jak ramadan czy Wielkie Święta. W tym roku ramadan rozpoczął się 23 marca i potrwa do 21 kwietnia. To czas, w którym mieszkający i pracujący w Polsce wyznawcy islamu najczęściej będą aktywni zawodowo. Tylko 8% z nich deklaruje, że zamierza wziąć kilka dni wolnego. – Nie tylko z naszego doświadczenia, ale również badania, wynika, że 67% badanych z innych kontynentów na swoje święta nie chce brać dni wolnych, a 71% przyjezdnych z Azji i Ameryki Płd. nie potrzebuje w tym czasie również specjalnych przerw w pracy. Mimo że np. mają prawo do dni wolnych, to z niego nie korzystają – zaznacza Natalia Myskova.
Cudzoziemcy pracujący w Polsce i wyznający inną wiarę niż katolicka mogą się starać o dodatkowe dni wolne na swoje święta. Warunkiem jego udzielenia jest wniosek danej osoby, która powinna złożyć go szefowi co najmniej 7 dni przed wystąpieniem święta. Jednocześnie nie później niż w terminie 3 dni przed dniem wolnym przełożony informuje pracownika o zasadach jego odpracowania. Wspomniany wniosek składa się dla świąt „jednorazowych", występujących w określonym dniu w roku. Wnioski o ustalenie indywidualnego czasu pracy dotyczą świąt „regularnych", obchodzonych w konkretnym dniu tygodnia. Jeśli pracownik nie zdąży złożyć wniosku z siedmiodniowym wyprzedzeniem, pracodawca może – ale nie musi – udzielić dnia wolnego na przypadające święto w terminie zgodnym z obrządkiem wyznania pracownika. Przełożony nie ma prawa żądać od danej osoby, którą zatrudnił składania oświadczenia o wyznaniu.
Jeśli chodzi o dni wolne od pracy w Polsce, to oprócz niedziel są nimi też 13 świąt, które zostały wskazane przepisami ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Zgodnie z prawem 13 dni wolnych ma każdy pracownik niezależnie od wyznania.
fot. freepik.com
oprac. /kp/