• +48 502 21 31 22

Jak wygląda prowadzenie działalności nierejstrowej?

Osoby, które uzyskują tylko niewielki przychód z prowadzonej przez siebie działalności, nie muszą od razu otwierać swojej firmy. Powinny jednak spełniać pewne warunki.

Jak wygląda prowadzenie działalności nierejstrowej?

Jesteś studentem i regularnie udzielasz korepetycji? Dorabiasz sobie sprzedażą własnoręcznie robionej biżuterii? A może, będąc na emeryturze lub rencie, świadczysz inne, drobne usługi, które zapewniają Ci każdego miesiąca niewielki, ale stały dochód? W takiej sytuacji, od 30 kwietnia 2018 r. możesz to robić całkowicie legalnie bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej. Prowadzenie tzw. działalności nierejestrowej ma jednak swoje ograniczenia.

Kto może prowadzić działalność nierejestrowaną?

Działalność nierejestrową mogą prowadzić osoby fizyczne, których przychody z tytułu świadczonych usług nie przekraczają w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2018 roku jest to kwota 1050 zł brutto). Warunkiem jest również nieprowadzenie wcześniej swojej firmy lub też - wykreślenie jej przed 30 kwietnia 2017 roku z ewidencji przedsiębiorców (i od tego momentu - niezarejestrowanie jej ponownie).

Obowiązki (prawie) przedsiębiorcy

Prowadzenie działalności nierejestrowej wymusza na (prawie) przedsiębiorcy prowadzenie uproszczonej ewidencji sprzedaży (na podstawie art. 109 ust. 1 ustawy o VAT), w której zapisywana jest sprzedaż za dany dzień. Rejestr sprzedaży zazwyczaj zawiera takie informacje, jak: liczba porządkowa, data sprzedaży, wartość sprzedaży. W rejestrze można dopisywać również inne informacje, jak np. numer dowodu sprzedaży albo informacje o rodzaju transakcji. Osoba prowadząca działalność nierejestrową jest co do zasady zwolniona z obowiązku wystawiania faktury. Musi to uczynić jedynie w przypadku, gdy żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.

Przychody osiągane z działalności nierejestrowej są przychodami z tzw. innych źródeł. (Prawie) przedsiębiorca nie musi płacić zaliczek na podatek, ale ma obowiązek rozliczenia przychodów w zeznaniu rocznym PIT-36. W zeznaniu rocznym można też odliczyć koszty, jakie poniosło się w związku z wykonywaną działalnością (koszty muszą być jednak udokumentowane, dlatego ważne jest przechowywanie wszystkich dowodów zakupów).

Osoba prowadząca działalność nierejestrową z reguły jest również zwolniona z VAT. Do rejestracji jako podatnik VAT zobowiązuje wykonywanie tylko niektórych rodzajów działalności. Dotyczy to m.in. usług jubilerskich, usług prawniczych oraz usług w zakresie doradztwa.

Zalety i wady prowadzenia działalności nierejestrowej

Osoby korzystające z nowych przepisów o działalności nierejestrowej zwolnione są z wielu obowiązków, które dotąd wiązały się z prowadzeniem każdej działalności, niezależnie od uzyskiwanego przychodu. Takie osoby nie muszą więc zgłaszać działalności w ewidencji przedsiębiorców (CEIDG), urzędzie skarbowym i GUS (nie potrzebują numerów identyfikacyjnych NIP i REGON), nie muszą płacić składek na ubezpieczenia w ZUS i składać deklaracji ZUS, nie muszą płacić co miesięcznych (albo kwartalnych) zaliczek na podatek, a także - nie muszą prowadzić skomplikowanej księgowości (tylko uproszczoną ewidencję sprzedaży).

Ogromnym ograniczeniem prowadzenia działalności nierejstrowej jest jednak, oczywiście, narzucona wysokość maksymalnego przychodu, który nie może przekroczyć w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Co ważne, do wysokości przychodu zaliczane są również kwoty, które są należne osobie prowadzającej działalność w tej formie, nawet, jeśli fizycznie nie otrzymała ona jeszcze zapłaty.

W przypadku przekroczenia miesięcznego limitu przychodu, prowadzona działalność zostaje uznana za działalność gospodarczą - od tego momentu przedsiębiorca ma zaledwie 7 dni na zarejestrowanie działalności gospodarczej w CEIDG.

Warto również pamiętać, że bez zarejestrowania firmy nie można również wykonywać działalności regulowanej, czyli takiej, która wymaga specjalnych zezwoleń, koncesji itp.

publ. /k/
Fot. pixabay

Podobne artykuły

Wyszukiwarka