• +48 502 21 31 22

Wsparcie na starcie. Ponad 900 mln zł dla rozpoczynających biznes

Program ten będzie skierowany głównie do studentów na ostatnim roku studiów, osób bez pracy, młodych, chcących podjąć zatrudnienie i do opiekunów osób niepełnosprawnych.

Wsparcie na starcie. Ponad 900 mln zł dla rozpoczynających biznes

936 mln zł wyniesie budżet programu "Pierwszy biznes – wsparcie na starcie" ogłoszonego przez minister rodziny i polityki społecznej Marlenę Maląg, ministra funduszy i polityki regionalnej Grzegorza Pudę i członka zarządu BGK Tomasza Robaczyńskiego. Jest on skierowany do osób rozpoczynających działalność gospodarczą.

Marlena Maląg powiedziała po podpisaniu porozumień, że ważne jest wspieranie na rynku pracy młodych ludzi. Zwróciła uwagę, że aktywność zawodowa wśród ludzi młodych jest stosunkowo niska. – Dlatego też program, który został dzisiaj ogłoszony z budżetem ponad 900 mln zł połączonych środków z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus i funduszu pracy, pozwoli przede wszystkim, aby na samozatrudnienie, na powstanie właśnie nowych miejsc pracy, nowych firm, dana osoba mogła uzyskać pożyczkę 134 tys. zł, można powiedzieć na symbolicznym oprocentowaniu, nawet z możliwością umorzenia do 40 tys. zł – wyjaśniła.

Jak dodała, program ten będzie skierowany głównie do studentów na ostatnim roku studiów, osób bez pracy, młodych, chcących podjąć zatrudnienie i do opiekunów osób niepełnosprawnych. W jej ocenie program ten przyczyni się do aktywizacji ludzi młodych.

Marlena Maląg odniosła się też o programu ogłoszonego przez premiera Mateusza Morawieckiego, który poinformował, że dla kobiet przedsiębiorczych, które chcą tworzyć swoje własne firmy, będzie przeznaczony miliard złotych rocznie. – Szczegóły tego programu poznamy już niebawem. To bardzo ważne wsparcie – podkreśliła.

Grzegorz Puda przekazał, że kwota prawie miliarda zł w ramach programu "Pierwszy biznes – wsparcie na starcie" zostanie przeznaczona przede wszystkim dla tych, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą. – 674 mln zł jest finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, czyli ze środków europejskich. Reszta zostanie sfinansowana z innych źródeł – wyjaśnił. Jak ocenił, jest to wielki ukłon w stronę ludzi młodych, którzy rozpoczynają swoją karierę i działalności. – To wzywanie na przyszłość. Jest to również bardzo często związane z tym, że taki młody człowiek musi trochę inaczej układać swoje życie w związku z tym, że podejmuje wielkie wyzwanie związane bezpośrednio z prowadzeniem firmy – zaznaczył.

Minister wskazał, że dotychczas często brakowało finansowych narzędzi i rozwiązań, które były wprost ukierunkowane dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą, a także dla tych, którzy już pracują i chcą w jakiś sposób wesprzeć się finansowo, jeśli chodzi o możliwości rozpoczęcia działalności gospodarczej. – Mamy mniej więcej oszacowane, że z tego rządowego wsparcia skorzysta blisko 7 tys. osób. Myślę, że to jest wyzwanie dla nas wszystkich, abyśmy mogli te 7 tys. osób wesprzeć w rozpoczynaniu nowej kariery – powiedział.

fot. MRiPS
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka