• +48 502 21 31 22

Niezależność i chęć pracy na własnych zasadach motywują kobiety do zakładania firm

Kobiety mają obawy przed założeniem działalności gospodarczej związane przede wszystkim z tym, że sobie nie poradzą.

Niezależność i chęć pracy na własnych zasadach motywują kobiety do zakładania firm

Zarobki Polek i Polaków dzieli przepaść. Według Global Gender Gap Report Polska zajmuje pod tym względem 77. miejsce na 146 krajów świata. Przełożenie na ten wynik ma m.in. niewielki odsetek pań na wysokich stanowiskach w firmach, a także na duże dysproporcje w samych zarobkach. Dlatego kobiety coraz bardziej cenią sobie niezależność, jaką daje im własny biznes. Według różnych raportów odsetek kobiet prowadzących własne firmy to ok. 35% wszystkich przedsiębiorców.

Na zlecenie Nest Banku i Fundacji Kobiety e-biznesu agencja SW Research sprawdziła, z jakimi wyzwaniami najczęściej mierzą się przedsiębiorczynie. 19% nie miało żadnych obaw związanych z tym przedsięwzięciem, a co piąta obawiała się wielu aspektów lub wręcz niemal wszystkiego. Największy lęk budziła myśl, że nie poradzą sobie z prowadzeniem przedsiębiorstwa (38%) i że utracą zainwestowane środki (24%).

– Kobiety mają obawy przed założeniem działalności gospodarczej związane przede wszystkim z tym, że sobie nie poradzą, szczególnie akcentują kwestie związane z prawem podatkowym i wybieraniem trybu rozliczenia, samych procedur, księgowości, także tematów finansowych. Nie są też przekonane, że zdobędą rynek, że dotrą do prawdziwych potrzeb swojego klienta i że ich oferta trafi do tej grupy docelowej. A za tym idzie już trzecia grupa obaw: czy różne komplikacje związane z prowadzeniem firmy i pozyskaniem rynku nie przełożą się na to, że stracą płynność finansową – tłumaczy dr Karolina Mitraszewska, wiceprezeska zarządu ds. technologii i operacji w Nest Banku.

Ponad 1/3 pytanych przedsiębiorczyń samodzielnie przygotowała biznesplan, jednak 20% z nich wskazała, że jest to zdecydowanie najtrudniejsze spośród wszystkich wyzwań, z którymi się mierzyły. Dla 13% szczególnie trudne były kwestie związane z finansami firmy jak pozyskanie początkowego finansowania czy wybór optymalnej formy opodatkowania. 12% badanych miało pewne trudności z analizą konkurencji rynkowej, a 10% z wyborem idealnego miejsca dla swojego biznesu. Mimo obaw ponad połowa ankietowanych bardzo szybko przeszła od planowania do założenia swojej działalności.

Najsilniejszą motywacją do założenia firmy była niezależność (41%) i chęć pracy na własnych zasadach (40%). Częściej odpowiadały tak osoby, które dopiero planowały własny biznes – odpowiednio 59% i 55%. Silną motywacją okazała się też chęć lepszego zarobku. – Założenie swojej własnej działalności jest dla kobiet doskonałym sposobem samorealizacji. Na podstawie badań widać, że główną motywacją dla kobiet jest spełnienie własnych marzeń. To jest odwaga do tego, aby pozostać niezależną i realizować pasję, jeżeli faktycznie za tą działalnością stoi pasja. To jest to też doskonały sposób na zrobienie kariery, która być może ma o wiele atrakcyjniejszą ścieżkę niż w korporacji, zwłaszcza na pierwszym etapie życia kobiety, kiedy często godzi różne role, też matki małych dzieci. Daje to większą swobodę i być może pozwala szybciej przebić ten symboliczny szklany sufit, zarówno jeżeli chodzi o pozycję, jak i poziom dochodów – podkreśla dr Mitraszewska.

Zdaniem ekspertki bardzo istotne są wszelkie inicjatywy wspierające przedsiębiorczość – zarówno ogółem z punktu widzenia jednostki i człowieka, gdyż przedsiębiorczy ludzie podejmują lepsze decyzje, mają więcej odwagi w sobie i lepiej rozumieją zachodzące w otoczeniu trendy, jak i w przypadku kobiet, które są obarczone większym bagażem ról społecznych. – Wsparciem dla kobiet w prowadzeniu działalności gospodarczej byłoby ułatwienie wszelkich czynności związanych z założeniem i prowadzeniem firmy, ale także poziomu obciążeń fiskalnych, które ciążą na każdym przedsiębiorcy. Warto tutaj zaznaczyć, że cała organizacja życia społecznego, system funkcjonowania przedszkoli, żłobków, wsparcia w opiece nad rodzicami i szereg innych aspektów, w które wchodzi kobieta w różnych swoich rolach, na pewno byłyby istotnym wsparciem. Natomiast niewątpliwie, mając też na uwadze różne role społeczne, w które wchodzi kobieta, to założenie własnej działalności przede wszystkim daje trochę większą możliwość dysponowania własnym czasem i niezależność w integracji różnych sfer życia: prywatnej i zawodowej – mówi dr Karolina Mitraszewska.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka