• +48 502 21 31 22

Nowy dworzec kolejowy w Raciborzu będzie ekologiczny

Do końca maja budynek dworca będzie w stanie surowym – ukończone zostaną ściany zewnętrzne i wewnętrzne, schody, stropy, pokrycie dachu, a także wszelkie instalacje.

Nowy dworzec kolejowy w Raciborzu będzie ekologiczny

Prace na raciborskim dworcu kolejowym idą zgodnie z harmonogramem. Prace rozbiórkowe są zakończone, teraz są prowadzone prace budowlane. – Mimo pewnych trudności, które napotkaliśmy podczas prac rozbiórkowych, termin realizacji inwestycji nie jest zagrożony – poinformował kierownik budowy Adam Hrynkiewicz.

Do końca maja budynek dworca będzie w stanie surowym – ukończone zostaną ściany zewnętrzne i wewnętrzne, schody, stropy, pokrycie dachu, a także wszelkie instalacje. Planowany termin zakończenia inwestycji to koniec lutego 2024 r.

– Fakt, że rządowe środki w wysokości 30 mln zł, są dobrze wykorzystywane i wszystko idzie w dobrym kierunku, pozwala rozwijać mój okręg wyborczy z korzyścią dla mieszkańców, ale i ludzi odwiedzających miasto Racibórz. Inwestycja z pewnością przełoży się na sprawniejszą komunikację, a także da mieszkańcom nowe przestrzenie, w których będą mogły być prowadzone cenne inicjatywy. Po radzie budowy i po tym, co tutaj zobaczyłam, jestem pełna optymizmu – skomentowała senator Ewa Gawęda. Prezydent Raciborza Dariusz Polowy z kolei podkreślił dobrą współpracę firm i władz miasta, pozwalającą na bieżąco rozwiązywać wynikłe problemy. Zwrócił także uwagę na rozwiązanie, jakim było postawienie dworca tymczasowego. Zaprosił też wszystkich mieszkańców na otwarte spotkanie dotyczące zagospodarowania 700 m2 przestrzeni dworca, którą miasto będzie dzierżawiło. Odbędzie się we wtorek 28 lutego w sali konferencyjnej hotelu Racibor. Czytaj więcej: PorozmawiajMy o przyszłości dworca PKP. Spotkanie dla mieszkańców Raciborza

Nowy dworzec nie ogranicza się jedynie do poprawy estetyki i zwiększenia komfortu podróżnych. Jego budowa zakłada zastosowanie szeregu rozwiązań ekologicznych. Wśród nich są: energooszczędne oświetlenie, odzysk wody deszczowej i użycie jej jako wody szarej, wentylacja z odzyskiem ciepła oraz panele fotowoltaiczne do pozyskiwania „zielonej energii”. Dzięki nowoczesnemu monitoringowi i systemowi bezpieczeństwa przeciwpożarowego poprawi się bezpieczeństwo na dworcu i w jego otoczeniu.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka