• +48 502 21 31 22

Najem prywatny w 2023 | Kluczowe zmiany z początkiem roku

Rozliczenie najmu prywatnego w 2023 roku możliwe tylko na ryczałcie.

Najem prywatny w 2023 | Kluczowe zmiany z początkiem roku

Z dniem 1 stycznia zmieniły się zasady opodatkowania przychodu z najmu prywatnego czyli takiego, który osiągany jest poza działalnością gospodarczą. Właściciel domu albo mieszkania, które wynajmuje nieruchomość na prywatne cele mieszkalne i nie prowadzi działalności gospodarczej to może płacić tylko RYCZAŁT. Wysokość ryczałtu to 8,5% gdy przychody z najmu prywatnego nie będą wyższe niż 100.000 zł. A jeżeli osiągnięty przychód będzie większy niż 100.000 zł w ciągu roku to podatek ryczałtowy wzrośnie do 12,5%.
Ponadto osoba taka ma dodatkowe obowiązki a mianowicie: obowiązek płacenia ryczałtu od najmu do 20-go następującego miesiąca po uzyskaniu przychodu a po zakończeniu roku pojawi się obowiązek złożenia dodatkowego zeznania rocznego PIT-28.
Osoby, które wynajmują nieruchomości w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nadal mogą wybrać opodatkowanie - zasady ogólne czyli popularnie skala, podatek linowy oraz ryczałt. Natomiast przedsiębiorcy nie mogą już amortyzować mieszkań i budynków mieszkalnych.

 

Podobne artykuły

Wyszukiwarka