• +48 502 21 31 22

Brakuje ofert dla matek, które chciałyby pracować na część etatu

28% spółek wskazało, że nie funkcjonuje u nich praca zdalna lub hybrydowa. Jednak prawie wszystkie firmy, które ujęto w badaniu, stosują ruchomy czas pracy.

Brakuje ofert dla matek, które chciałyby pracować na część etatu

– Dużo kobiet nieaktywnych zawodowo z powodu konieczności opieki nad dziećmi chętnie wróciłyby do pracy, ale na część etatu. Jednak takich ofert nie ma, bo większość spółek nie zatrudnia pracowników w takiej formie – wskazała wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha.

Wiceszefowa MRiPS podczas konferencji poświęconej praktykom prorodzinnym stosowanym przez polskie spółki giełdowe zaprezentowała raport z wyników badania "Pracownik i jego rodzina: nowe spojrzenie na +S+ w ESG", który został przeprowadzony przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej i Giełdę Papierów Wartościowych. Jego celem było stwierdzenie, w jaki sposób spółki notowane na GPW kształtują środowisko pracy w trzech aspektach: elastyczności pracy, stabilności pracy oraz innych benefitów prorodzinnych.

Barbara Socha zwróciła uwagę, że według badania większość firm nie zatrudnia pracowników na część etatu. – Tylko 15% badanych pracuje na część etatu. A duża część kobiet, które są nieaktywne zawodowo, najczęściej z powodu konieczności opieki nad dziećmi, chętnie wracałyby do pracy, ale na cześć etatu, natomiast takich ofert nie ma – podkreśliła.

Dodatkowo 28% spółek wskazało, że nie funkcjonuje u nich praca zdalna lub hybrydowa. – Z kolei prawie 30% firm deklaruje, że ponad połowa pracowników to osoby, które pracują w trybie zdalnym lub hybrydowym. Można powiedzieć, że mamy trochę taki dualizm – z jednej strony są firmy, które w ogóle nie dają takich możliwości, a z drugiej strony są firmy, które w większości działają w taki sposób – zaznaczyła wiceminister.

Prawie wszystkie firmy, które ujęto w badaniu, stosują ruchomy czas pracy. – 70% firm oferuje ograniczanie nadgodzin. Zwróciłabym jeszcze uwagę na unikanie spotkań przed 9:00 i po 16:00 w ponad połowie spółek, co ma sprzyjać łączeniu życia zawodowego z rodzinnym. 45% spółek wskazuje w swoich ogłoszeniach o pracę, że dana praca może być wykonywana zdalnie lub hybrydowo – dodała polityk.

Z badania wynika, że 17% spółek zatrudnia wszystkich pracowników na podstawie umowy stałej. – To są firmy, które dają ogromne poczucie stabilności swoim pracownikom – podkreśliła Barbara Socha. Z drugiej strony 14% firm zatrudnia na umowę stałą mniej niż połowę pracowników.

W zakresie benefitów najpopularniejsze jest zapewnienie opieki zdrowotnej i ubezpieczenia członków rodziny (69%). Co dziesiąta spółka wspiera pracowników w aspekcie mieszkaniowym. Najmniej popularne są szkolenia z zakresu work-life balance i radzenia sobie w życiu rodzinnym. U ponad połowy ankietowanych spółek świętuje się ważne wydarzenia rodzinne w życiu pracownika. Prawie co piąta spółka nagradza pracowników bonusami pieniężnymi.

Spośród innych działań nakierowanych na dzieci pracowników najpopularniejsze są upominki i wydarzenia w firmie. 1/4 firm dofinansowuje też działania związane z rekreacją rodzinną lub nauką.

Stosowanie rozwiązań nakierowanych na rodziny pracowników, takie jak elastyczne formy świadczenia pracy, zdaniem 79% ankietowanych przekłada się na zwiększenie lojalności i zmniejszenie rotacji pracowników. Taki sam odsetek wskazuje na zwiększenie zaangażowania w pracę zatrudnionych.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka