• +48 502 21 31 22

Ponad połowa firm boi się pogorszenia swojej sytuacji w przyszłym roku

Wśród głównych obaw i wyzwań pracodawcy wymieniają inflację, wyższe koszty prowadzenia działalności i spadającą liczbę zamówień.

Ponad połowa firm boi się pogorszenia swojej sytuacji w przyszłym roku

22% firm chce w przyszłym roku zwiększać zatrudnienie, tyle samo przewiduje redukcje etatów. Ponad połowa pracodawców planuje podwyżki, głównie ze względu na inflację i wzrost płacy minimalnej.

Jak wynika badania "Barometr Polskiego Rynku Pracy", ponad połowa przedsiębiorców boi się, że sytuacja ich firmy w przyszłym roku będzie gorsza niż w tym. To wzrost o 11 pkt. proc. w porównaniu do poprzedniej edycji sondażu, z lutego tego roku. Polepszenia sytuacji spodziewa się 14% firm, a utrzymania tej samej – 24%. Wśród głównych obaw i wyzwań pracodawcy wymieniają inflację (25%), wyższe koszty prowadzenia działalności (20%) i spadającą liczbę zamówień (10%). W dalszej kolejności pojawiają się wyzwania związane z koniecznością redukcji zatrudnienia (6%), co w poprzednich edycjach badania w ogóle nie było wskazywane przez przedsiębiorców.

42% przedsiębiorców planuje w przyszłym roku utrzymać zatrudnienie na dotychczasowym poziomie. Zwiększanie i redukcję liczby etatów zakłada taki sam odsetek, bo po 22% przedsiębiorców. Jeśli chodzi o branże, większej liczby rekrutacji należy spodziewać się w e-commerce, IT i HoReCa. Zwolnienia w większym stopniu dotkną natomiast produkcję, handel, budownictwo i usługi. Jak zauważają autorzy badania, to oznacza, że część pracowników będzie musiała się przebranżowić, co nie zawsze będzie łatwe, bo transfer z linii produkcyjnej czy firmy budowlanej do IT to duże wyzwanie.

53% pracodawców planuje podnosić pensje. Wśród nich 17% da podwyżki wyłącznie w związku z podniesieniem płacy minimalnej, a 22% wyrówna inflację. 14% pracodawców deklaruje, że podniesie pensje bez względu na inflację i wyższy poziom płacy minimalnej. 29% pracodawców nie przewiduje zmian wysokości pensji, 8% chce je obniżyć. Co trzecia firma planuje podwyżki o 6-10%, a 22% chce dać podwyżki rzędu 11-15%.

Ponad połowa ankietowanych dobrze ocenia swoją aktualną sytuację na rynku pracy. Obawy co do własnej pozycji ma 16% pracujących. 43% badanych spodziewa się, że w przyszłym roku ich sytuacja na rynku pracy nie zmieni się. 10% przewiduje poprawę, a 21% pogorszenia. Pracownicy raczej sceptycznie podchodzą do pomysłu zmiany pracy – takie zamiary ma 16% respondentów, natomiast 60% chce zostać u aktualnego pracodawcy. Obawy o swoje miejsce pracy ma 20% zatrudnionych.

37% badanych zamierza poprosić obecnego pracodawcę o podwyżkę. Dla porównania, w lutym ten odsetek wynosił 29%. 23% pracowników będzie rozglądało się za lepiej płatną pracą i jeśli ją znajdą, to zmienią pracodawcę. 16% będzie szukało pracy dorywczej. 15% pytanych nie podejmie żadnych działań mających na celu zwiększenie swojego wynagrodzenia.

Zapytano także o stosunek do pracujących w Polsce Ukraińców. U 44% jest on neutralny. 38% deklaruje pozytywne nastawienie, a 10% negatywne. 38% ankietowanych uważa, że pracownicy z Ukrainy obniżają tempo wzrostu wynagrodzeń w Polsce, 36% ma odmienne zdanie.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka