• +48 502 21 31 22

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w dół

Niesprzyjające warunki gospodarcze i słabe prognozy mają przełożenie na poziom zatrudnienia. Wiele firm decydowało się nie zastępować odchodzących pracowników, a niektóre z nich zostały zmuszone do zwolnień.

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w dół

Wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu osiągnął w październiku poziom 42 pkt. – to już szósty z rzędu odczyt poniżej neutralnego poziomu 50 pkt. wskazującego na stabilne nastroje w branży i drugi najgorszy w tym czasie. Tempo spadku zatrudnienia w przemysłu jest najwyższe od maja 2020 r. W maju 2022 r. PMI dla polskiego sektora przemysłowego wyniósł 48,5 pkt., w czerwcu 44,4 pkt., w lipcu 42,1 pkt., w sierpniu 40,9 pkt., a we wrześniu 43 pkt. Odczyt 42 pkt. w październiku to także wynik gorszy od konsensusu prognoz ekonomistów, który wynosił 42,5 pkt.

Wskaźnik PMI jest przygotowywany na podstawie miesięcznych odpowiedzi na kwestionariusze przesyłane kadrze kierowniczej w ponad 200 firmach produkcyjnych.

– Październik okazał się trudnym miesiącem dla polskich producentów – zarówno produkcja, jak i nowe zamówienia gwałtownie spadły. Wojna w Ukrainie, wysoka inflacja i bardzo niepewne prognozy gospodarcze przyczyniły się do osłabienia sprzedaży i spadku optymizmu biznesowego pod koniec roku. Nie dziwne więc, że firmy starają się przetrwać ten trudny okres, ograniczając w znacznym stopniu zakupy i zatrudnienie – komentuje ekonomista S&P Global Market Intelligence Paul Smith. Jak informuje S&P, optymizm biznesowy spadł do najniższego poziomu od dwóch i pół roku – coraz więcej firm spodziewa się dalszego spadku popytu i recesji.

Niesprzyjające warunki gospodarcze i słabe prognozy mają przełożenie na poziom zatrudnienia. – Wiele firm decydowało się nie zastępować odchodzących pracowników, a niektóre z nich zostały zmuszone do zwolnień. W efekcie poziom zatrudnienia w sektorze spadł piąty miesiąc z rzędu, a tempo spadku odnotowało najwyższą wartość od maja 2020 r. – informuje raport.

– Pesymistyczne nastroje widoczne są w całej Europie. Słabe wyniki widoczne są również w badaniach koniunktury GUS. Najsłabiej radzą sobie firmy budowlane i przemysł. Najbardziej pesymistyczne co do przyszłości pozostają małe przedsiębiorstwa, spowolnieje gospodarcze w pierwszej kolejności uderza właśnie w ich działalność – komentują dane analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dodają, że polski przemysł jest zagrożony recesją w Niemczech – polskie firmy mocno odczują skutki problemów za zachodnią granicą.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka