• +48 502 21 31 22

1/3 firm z branży bankowości i finansów będzie szukać pracowników

Branża bankowości, finansów, ubezpieczeń i nieruchomości jest jedną z nielicznych na rynku, które w końcówce roku prognozują zwiększone zapotrzebowanie na nowych pracowników.

1/3 firm z branży bankowości i finansów będzie szukać pracowników

Nowych pracowników chce zatrudniać w ostatnim kwartale tego roku 29% firm z branży bankowości, finansów, ubezpieczeń i nieruchomości. 22% z kolei planuje zmniejszenie liczby etatów. 42% chce pozostawić liczbę pracowników na niezmienionym poziomie.

Jak tłumaczy raport „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia", branża bankowości, finansów, ubezpieczeń i nieruchomości jest jedną z nielicznych na rynku, które w końcówce roku prognozują zwiększone zapotrzebowanie na nowych pracowników. – Obserwujemy mniej nowych inwestycji ze względu na niepewną sytuację geopolityczną. Wysoka inflacja sprawia, że przedsiębiorcy wstrzymują swoje plany inwestycyjne, ponieważ nie są w stanie oszacować kosztów, z jakimi przyjdzie im się mierzyć w najbliższej przyszłości – ocenia Marta Szymańska z Manpower.

– Plany rekrutacyjne pracodawców są optymistyczne – prognoza netto zatrudnienia dla tej branży będąca barometrem rynku pracy i pokazująca plany firm związane z pozyskiwaniem nowych kadr wynosi +6%" - stwierdzono w raporcie. Nadal większość firm będzie więc rekrutować nowych pracowników i powiększać swoje zespoły. Dodano, że w ujęciu kwartalnym wskaźnik ten spadł o 7 punktów procentowych, natomiast w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wynik jest niższy o 3 punkty.

Zwrócono uwagę, że plany pracodawców na ostatnie miesiące 2022 r. dla branży w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) są bardziej optymistyczne niż prognozy odnoszące się do polskiego rynku pracy. Prognoza netto zatrudnienia w sektorze bankowości, finansów ubezpieczeń i nieruchomości dla regionu EMEA na IV kwartał bieżącego roku wynosi +37%.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka