• +48 502 21 31 22

Woda z basenu w Rybniku-Chwałowicach do podlewania zieleni

Woda zostanie przewieziona i spuszczona do zbiornika wody deszczowej, i wymieszana z zebraną wcześniej deszczówką.

Woda z basenu w Rybniku-Chwałowicach do podlewania zieleni

Kończy się letni sezon kąpielowy na miejskich basenach. W tym roku Rybnik po raz pierwszy zagospodaruje, spuszczaną dotychczas, basenową wodę.

W obliczu postępujących zmian klimatycznych zasoby wody są cenniejsze niż kiedykolwiek, stąd pomysł, by – tak jak ma to miejsce w kilku innych polskich miastach – nieużywaną już wodę z basenu wykorzystać do podlewania zieleni.

– W ten sposób zagospodarowana zostanie woda z basenu w dzielnicy Chwałowice. Woda zostanie pobrana i przewieziona cysterną samochodową przez Rybnickie Służby Komunalne do bazy Zarządu Zieleni Miejskiej przy ul. Pod Lasem. Tam woda zostanie spuszczona do zbiornika wody deszczowej i wymieszana z zebraną wcześniej deszczówką. Tak przygotowana rozcieńczona woda posłuży do podlewania nasadzeń produkowanych na terenie bazy ZZM – wyjaśnia Dariusz Targański, kierownik Działu Techniczno-Mechanicznego ZZM.

Podlewanie odbywa się na bieżąco, według potrzeb związanych z pogodą – im cieplej tym więcej podlewania. Po zmieszaniu z deszczówką wody z basenu w Chwałowicach powinno wystarczyć do końca roku, gdyż na bieżąco będzie uzupełniana deszczówką zbieraną systemowo.

Zarząd Zieleni Miejskiej do podlewania nasadzeń na terenie swojej bazy zużywa szacunkowo około 1500 m³ wody deszczowej i około 500m3 wody z sieci PWiK. Pojemność zbiornika na deszczówkę to 350m³ – teraz zbiornik ten uzupełniony będzie do maksimum wodą z chwałowickiego basenu.

fot. UM Rybnik
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka