• +48 502 21 31 22

Technologie domowej retencji pomogą gospodarować deszczówką

Celem projektu jest zbieranie i gromadzenie wody opadowej, oczyszczanie jej, dezynfekowanie oraz mineralizacja, a następnie zastępowanie wody wodociągowej odpowiednio przygotowaną wodą na różne cele.

Technologie domowej retencji pomogą gospodarować deszczówką

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju poszukuje właścicieli domów jednorodzinnych, którzy mogą stać się partnerami strategicznymi w ramach przedsięwzięcia "Technologie domowej retencji" realizowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój.

Celem stworzenia systemu do retencjonowania i oczyszczania wody deszczowej jest zbieranie i gromadzenie wody opadowej, oczyszczanie jej, dezynfekowanie oraz mineralizacja, a następnie zastępowanie wody wodociągowej odpowiednio przygotowaną wodą na cele np. spożywania przez ludzi, mycia, sprzątania czy podlewania zieleni. Dzięki wielokrotnemu obiegowi zgromadzonej wody, odpowiednio oczyszczanej na każdym etapie, możliwe będzie całkowite oparcie zużycia wody o wodę deszczową.

Jakie warunki trzeba spełnić? Przede wszystkim musi to być dom jednorodzinny, w którym mieszka od 2 do 10 osób. Musi także znajdować się w Warszawie, Gdańsku, Krakowie lub we Wrocławiu albo przynajmniej w promieniu do 100 km od danego miasta. Powierzchnia dachu musi wynosić 120-300 m², a ogrodu – 200 m². Na zgłoszenia NCBR czeka do 19 sierpnia.

– Właściciel domu jednorodzinnego, który zostanie partnerem strategicznym w naszym przedsięwzięciu, może liczyć na szereg korzyści. Zamontowanie w udostępnionym budynku nowatorskiego systemu retencjonowania wód opadowych pozwoli na radykalne zmniejszenie opłat za wodę wodociągową oraz za odprowadzanie ścieków do kanalizacji. Poza zastosowaniami domowymi taką wodę można spożytkować także do utrzymania zieleni. A podczas upałów, które latem stają się coraz bardziej uciążliwe, magazynowana deszczówka pomoże zwiększyć wilgotność powietrza, przyczyniając się zarazem do lepszego samopoczucia domowników – tłumaczy dr Remigiusz Kopoczek, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – Nie jest tajemnicą, że mamy w Polsce problem z wodą. Jego rozwiązanie to nasza wspólna odpowiedzialność. Jestem przekonany, że poprzez innowacje możemy sprostać wyzwaniu oszczędzania wód głębinowych i ich ochrony dla przyszłych pokoleń. Także dlatego warto się włączyć w proces poszukiwania i upowszechniania modelowych rozwiązań w tym zakresie – dodaje.

System będzie wyposażony w aplikację mobilną, która poinformuje użytkownika m.in. o konieczności opróżnienia zbiorników z uwagi na nadchodzące opady czy oszczędzania wody w związku z prognozowaną suszą, jak również umożliwi przełączenie w automatyczny tryb zarządzania.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka