• +48 502 21 31 22

Dajmy rzeczom drugą szansę, czyli re-use centrum w Opawie

Jest to miejsce, w którym można zostawić starsze lub nieużywane już, ale nieuszkodzone i wciąż w pełni funkcjonalne przedmioty ze swoich gospodarstw domowych, które nadal mogą dobrze służyć innym ludziom.

Dajmy rzeczom drugą szansę, czyli re-use centrum w Opawie

3 sierpnia otwarto w Opawie re-use centrum, czyli centrum ponownego wykorzystania. Jest ono zlokalizowane na terenie punktu zbierania odpadów w Opawie-Jaktař przy ul. Přemyslovců. W ramach pilotażu będzie ono czynne w środy i soboty w godzinach pracy punktu, od 11:00 do 17:30.

Ideę centrum można podsumować hasłem „Dajmy rzeczom drugą szansę”. Jest to miejsce, w którym można zostawić starsze lub nieużywane już, ale nieuszkodzone i wciąż w pełni funkcjonalne przedmioty ze swoich domów, które nadal mogą dobrze służyć innym ludziom. Krótko mówiąc, niepotrzebna rzecz dla jednego może zostać zabrana do domu i wykorzystana przez drugiego.

– Celem centrum jest ograniczenie produkcji odpadów, a jednocześnie danie możliwości zarówno tym, którym przykro jest wyrzucać rzeczy bezużyteczne, jak i tym, których nie stać na zakup nowych rzeczy, czy tym, którzy mają więź ze starymi rzeczami lub dostrzegają ekologiczny aspekt ponownego ich użycia – powiedział Michal Jedlička, zastępca burmistrza Opawy odpowiedzialny za gospodarkę odpadami.

Środki powędrują na publiczną zbiórkę pod nazwą „Zieleń publiczna miasta Opawa”, która wesprze sadzenie i pielęgnację zieleni w mieście.

Do re-use centrum przyjmowane będą tylko czyste i funkcjonalne przedmioty, o ich przyjęcia decyduje personel. Jeśli hala będzie pełna, odbiór przedmiotów będzie ograniczony.

Centrum ponownego wykorzystania akceptuje:
- małe meble nietapicerowane (zwłaszcza krzesła, stoły, szafki, komody, regały, systemy regałów, łóżeczka, kojce, meble dziecięce itp.),
- meble ogrodowe plastikowe lub rattanowe, leżaki ogrodowe itp.,
- artykuły gospodarstwa domowego (np. naczynia ceramiczne, porcelanowe i szklane, garnki, blachy do pieczenia, talerze, kubki itp.),
- artykuły artystyczne i dekoracyjne, takie jak obrazy, ramki do obrazów, wazony, dekoracje do domu, doniczki itp.,
- sprzęt sportowy i zabawki,
- instrumenty muzyczne,
- zegary i alarmy,
- inne artykuły gospodarstwa domowego (z wyjątkiem urządzeń elektrycznych).

Centrum nie akceptuje: elektroniki małej i domowej, ubrań i butów, elektronarzędzi i innego sprzętu elektrycznego oraz mebli tapicerowanych, kołder, materaców, zabawek pluszowych, dywanów itp.

fot. Facebook Město Opava
oprac. /kp/

Galeria zdjęć

763_reuse_centrum_opava_(1).jpg
655_reuse_centrum_opava_(2).jpg
729_reuse_centrum_opava_(3).jpg
966_reuse_centrum_opava_(4).jpg
785_reuse_centrum_opava_(5).jpg
223_reuse_centrum_opava_(7).jpg
689_reuse_centrum_opava_(6).jpg
816_reuse_centrum_opava_(9).jpg
146_reuse_centrum_opava_(8).jpg
386_reuse_centrum_opava_(10).jpg
317_reuse_centrum_opava_(11).jpg
49_reuse_centrum_opava_(12).jpg

Podobe artykuły

Wyszukiwarka