• +48 502 21 31 22

Nowe drogi pieszo-rowerowe pojawią się w Rybniku

Pierwsza z planowanych dróg połączy dzielnicę Chwałowice z centrum miasta, druga poprawi warunki dojazdu do centrum z Boguszowic Starych.

Nowe drogi pieszo-rowerowe pojawią się w Rybniku

Rybnickie Służby Komunalne zleciły wykonanie projektów nowych dróg dla pieszych i rowerzystów. Planowane trasy uzupełnią sieć rowerową o bardzo ważne połączenia między dzielnicami Chwałowice i Boguszowice Stare a centrum Rybnika.

– Obecnie starając się dojechać rowerem zarówno z dzielnicy Boguszowice, jak i Chwałowice, trasę trzeba w znacznej części przebyć w ruchu ogólnym na drogach o bardzo dużym natężeniu ruchu, gdzie rowerzysta może nie czuć się bezpiecznie. Dzięki nowym drogom dojazd rowerem do centrum stanie się szybszy, łatwiejszy i bardziej bezpieczny – podkreśla Łukasz Karbowiński, rybnicki Oficer Rowerowy.

Pierwsza z planowanych dróg połączy dzielnicę Chwałowice z centrum miasta, mniej więcej w śladzie ścieżki, którą dziś często wybierają okoliczni mieszkańcy, zamiast wąskiego chodnika wzdłuż ul. Chwałowickiej. Pierwszy etap nowej drogi przebiegać będzie od ul. Parkowej – pomiędzy torami kolejowymi a Rodzinnymi Ogrodami Działkowymi „Kolejarz”, przez tereny leśne, pod Drogą Regionalną, aż do ulicy Śląskiej. Trasa zostanie także połączona z ul. Krupińskiego. Długość projektowanej infrastruktury to ponad 2 km. W przetargu wyłoniono wykonawcę projektu, który wykona niezbędną dokumentację za 239 850 zł brutto.

Druga droga poprawi warunki dojazdu do centrum z Boguszowic Starych. Jej przebieg wyznaczono wzdłuż ul. Tkoczów i ul. Przez Zwał – od Drogi Regionalnej do ul. Małachowskiego. Trasa rowerowo-piesza prowadzić będzie obok hałdy i oprócz funkcji komunikacyjnej i rekreacyjnej pełnić będzie również rolę atrakcyjnego punktu widokowego. Długość projektowanego odcinka to ponad 3,5 km. Miasto zarezerwowało na wykonanie projektu tej drogi kwotę 258 300 zł brutto.

Zgodnie z podpisanymi przez Miasto umowami projekty dróg zostaną wykonane do grudnia 2022 r.

W najbliższych miesiącach tego roku planowane jest także wykonanie przejazdów rowerowych w newralgicznych dla rowerzystów miejscach. Pierwszym jest przejazd przez ul. Rudzką na wysokości plaży Pniowiec. Będzie można bezpiecznie i komfortowo na rowerze przedostać się z drogi rowerowej wzdłuż ul. Rudzkiej na miejską plażę. W tej chwili w tym miejscu znajduje się tylko przejście dla pieszych, na którym trzeba zejść z roweru. Drugim przejazdem rowerowym będzie przejazd przy ul. Mikołowskiej na wysokości tężni solankowej. Przejazd uzupełni niebieski szlak rowerowy, który jest przecinany ruchliwą ul. Mikołowską.

Do 31 sierpnia można składać opinie w ramach Rybnickiej Ankiety Rowerowej. Badanie dostarczy informacji na temat obecnej sytuacji ruchu rowerowego w Rybniku oraz jego oceny i dalszych kierunków rozwoju. Ankietę można wypełnić elektronicznie na stronie https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdvaz6dWkUhXHCKfCcF8KmZGNurBRnPGKmzVfMHV3jIDecITA/viewform oraz papierowo w Punkcie Informacji Miejskiej Halo!Rybnik (ul. Sobieskiego 20).

fot. UM Rybnik
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka