• +48 502 21 31 22

Ponowne otwarcie bram Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim 30 lipca

Pałac Dietrichsteinów w tym roku skończył 275 lat. Remont konserwatorski rozpoczął się w lipcu 2019 r., a zakres prac był bardzo szeroki.

Ponowne otwarcie bram Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim 30 lipca

w dniach 30-31 lipca odbędzie się uroczyste i długo wyczekiwane ponowne otwarcie bram Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim. Dokładnie o godz. 15:00 zostanie uruchomiony kurant na pałacowym zegarze, a drzwi do obiektu zostaną otwarte. Goście zostaną zaproszeni do zwiedzania odnowionych, pałacowych przestrzeni oraz nowych wystaw.

Pałac Dietrichsteinów w tym roku skończył 275 lat. Kompleksowa kilkuletnia modernizacja tej najstarszej budowli w stylu klasycystycznym w Polsce stanowiła jedną z priorytetowych wśród realizowanych w mieście inwestycji. Remont konserwatorski pałacu rozpoczął się w lipcu 2019 r. Zakres prac był bardzo szeroki: od elewacji począwszy, przez przebudowę i rozbudowę dachu, adaptację poddasza, budowę szybu windowego, klatek schodowych aż po adaptację części pomieszczeń na nowe funkcje, takie jak np. sala koncertowa z zapleczem.

Główną ideą projektową było odtworzenie przypuszczalnego wyglądu Pałacu Dietrichsteinów i nadanie mu bardziej reprezentacyjnej formy poprzez zastosowanie dachu mansardowego z lukarnami. Dach został odtworzony w oparciu o podobne do oryginalnych obiekty i motywy architektoniczne. Zastosowanie dachu mansardowego pozwoliło na pełniejsze wykorzystanie powierzchni poddasza. Projektanci zaplanowali dach mansardowy typu polskiego, z wysokim przełamaniem oraz przełamaniem dolnej połaci. W przełamaniu mansardy można zlokalizować otwory dla wylotów i wlotów systemów wentylacji i klimatyzacji. W dachu, w dolnej części, zaprojektowano lukarny z dachem pulpitowym jednospadowym, a w górnej części wole oka.

Parter będzie kondygnacją muzealną, w której znajdą się wystawy stałe. Piętro I, które w przeszłości było częścią administracyjną i udzielano tam ślubów, po modernizacji będzie służyło wodzisławianom w innym celu. Obiekt zyska sale reprezentacyjną i koncertową, w których realizowane będą spotkania oraz konferencje, a także koncerty na 100-150 osób oraz sale wystawiennicze z wystawami czasowymi poświęconymi historii Wodzisławia Śląskiego. Na kolejnym piętrze znajdą się pomieszczenia administracyjne, Centrum Nauki i Techniki „SOWA” oraz sala multimedialna. Ostatnie piętro będzie służyło pracownikom Muzeum w Wodzisławiu Śląskim jako sale warsztatowe m.in. dla prac archeologicznych. Dzięki zastosowaniu bezprogowych drzwi, windy i odpowiednio przystosowanych toalet budynek został również dostosowany do osób niepełnosprawnych. W najbliższych kilku miesiącach Pałac Dietrichsteinów będzie wyposażany, przygotowane zostaną również wystawy stałe i czasowe oraz wydarzenia, które będą odbywały się w tym obiekcie.

fot. UM Wodzisław Śląski
oprac. /kp/

 

Podobe artykuły

Wyszukiwarka