• +48 502 21 31 22

Pałac Dietrichsteinów latem otworzy się dla mieszkańców

W najbliższych kilku miesiącach pałac Dietrichsteinów będzie wyposażany, przygotowane zostaną również wystawy stałe i czasowe oraz wydarzenia, które będą odbywały się w tym obiekcie.

Pałac Dietrichsteinów latem otworzy się dla mieszkańców

Kompleksowa modernizacja pałacu Dietrichsteinów na Starym Mieście to jedna z najważniejszych inwestycji ostatnich lat w Wodzisławiu Śląskim. Niedługo ma rozpocząć się proces odbiorowy oraz wyposażania budynku, dzięki czemu latem tego roku drzwi obiektu zostaną otwarte dla mieszkańców.

Parter pałacu Dietrichsteinów będzie kondygnacją muzealną, w której znajdą się wystawy stałe. Piętro I, które w przeszłości było częścią administracyjną i udzielano tam ślubów, po modernizacji będzie służyło wodzisławianom w innym celu. Obiekt zyska sale reprezentacyjną i koncertową, w których realizowane będą spotkania oraz konferencje, a także koncerty na 100-150 osób oraz sale wystawiennicze z wystawami czasowymi poświęconymi historii Wodzisławia Śląskiego. Na kolejnym piętrze znajdą się pomieszczenia administracyjne, Centrum Nauki i Techniki „SOWA” oraz sala multimedialna. Ostatnie piętro będzie służyło pracownikom Muzeum w Wodzisławiu Śląskim jako sale warsztatowe m.in. dla prac archeologicznych.

- Praca nad projektem trwała wiele lat. Obiekt tak naprawdę nigdy nie przeszedł kompleksowej modernizacji. Obecnego wyglądu pałacu nikt z nas nie pamięta, ponieważ po raz pierwszy od wybudowania powróciliśmy do jego prawdopodobnej konstrukcji z roku około 1745-1750. Ostatni remont przeprowadzony został w trakcie II wojny światowej, później były jedynie drobne prace w latach 60. Nam udało się to zrealizować i już niedługo będziemy mogli korzystać z tego pięknego budynku, w którym mieszkańcy mają realizować swoje pasje - mówi prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca.

Modernizacja jest możliwa dzięki zdobytemu przez miasto dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020. Dofinansowanie z uwzględnieniem budżetu państwa wyniosło według pierwotnych umów 11 150 445,72 zł. W obiekt zainwestowano w sumie ponad 18,5 mln zł.

Pałac Dietrichsteinów w tym roku skończył 275 lat. Rewitalizacja takiego obiektu wymaga wielu zabiegów technicznych. Sam remont dostarczył wielu odkryć historycznych. Jak podkreśla dyrektor Muzeum Sławomir Kulpa, budynek jest najstarszym obiektem klasycystycznym w Polsce.

fot. UM Wodzisław Śląski
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka