• +48 502 21 31 22

Unia Europejska naciska na wycofanie jednorazowego plastiku

11 krajów, w tym Polska, nadal nie wprowadziło żadnych przepisów dotyczących jednorazowego plastiku.

Unia Europejska naciska na wycofanie jednorazowego plastiku

W 2019 r. Komisja Europejska przyjęła planowaną od kilku lat dyrektywę plastikową, która ma na celu stopniowe wycofywanie nieprzetwarzalnego plastiku. Finałowym efektem projektu ma być znaczne podniesienie poziomu zbiórki i recyklingu tworzyw sztucznych do 2029 r. – w przypadku plastikowych butelek próg minimalny to 90%. 3 lipca 2021 r. miał oznaczać koniec dla 10 najpopularniejszych produktów jednorazowego użytku: patyczków higienicznych, sztućców, talerzy, słomek, mieszadełek do napojów, patyczków na balony, pojemników i kubeczków. Zakaz dotyczy użytku powszechnego, czyli przede wszystkim restauracji, barów, kawiarni i innych obiektów gastronomicznych.

Jednak do tej pory 11 krajów UE, w tym Polska, nie wprowadziło żadnych przepisów wynikających z przyjętej dyrektywy plastikowej. Państwa, które zdecydowały się na implementację dyrektywy, zrobiły to na zupełnie innych warunkach. Z badań przeprowadzonych przez niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Opakowań z Tworzyw Sztucznych oraz Europejskie Stowarzyszenie Przetwórców Tworzyw Sztucznych wynika, że do tej pory jedynie 13 państw UE dostosowało swoje prawo do zakazu dotyczącego słomek do picia.

Zdaniem Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych regulacje zostały przyjęte z pośpiechem, a wytyczne UE zostały opublikowane zaledwie cztery tygodnie przed upływem terminu wycofania jednorazowego plastiku. W dodatku unijne rekomendacje są niejasne i pozostawiają “duże pole do swobodnej interpretacji”. – Takie działania w znaczący sposób zakłócają harmonię stanu prawnego i doprowadzają do dużych rozbieżności pomiędzy przepisami krajowymi, dlatego też Komisja Europejska powinna podjąć zdecydowane kroki i wydać konkretne oświadczenia w sprawie dyrektywy SUP – mówi Robert Szyman, dyrektor generalny PZPTS.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska już w zeszłym roku zapowiedziało, że nie zdąży wprowadzić na czas prawa opartego o plastikową dyrektywę. Opóźnienia w wycofywaniu plastiku z obiegu tłumaczono opóźnionymi pracami Komisji Europejskiej. Mimo tego rząd zapowiedział, że pracuje nad projektem, który miał ukazać się w marcu lub kwietniu 2022 r. Wydział Komunikacji Medialnej Ministerstwa Klimatu i Środowiska poinformował, że projekt znajduje się obecnie na etapie Stałego Komitetu Rady Ministrów, jego wejście w życie planowane jest na czwarty kwartał 2022 r., a część przepisów ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2023 r.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka