• +48 502 21 31 22

Tarcze antyinflacyjne wydłużone do końca października

W przepisach ustawy o pomocy kredytobiorcom zawarto zapisy wydłużające działanie tarcz antyinflacyjnych z 31 lipca do 31 października 2022 r.

Tarcze antyinflacyjne wydłużone do końca października

Prezydent Andrzej Duda podpisał dzisiaj, 14 lipca, ustawę o wsparciu kredytobiorców przewidującą m.in. wakacje kredytowe i zwiększenie środków Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. W ustawie zawarto też wydłużenie do 31 października tarcz antyinflacyjnych.

– Ustawa zawiera bardzo ważny element, jakim jest przedłużenie tarczy do końca października 2022 r. – powiedział Andrzej Duda. Przypomniał także, że to m.in. prowadzi do obniżenia cen paliw.

W przepisach ustawy o pomocy kredytobiorcom zawarto zapisy wydłużające działanie tarcz antyinflacyjnych z 31 lipca do 31 października 2022 r. W ramach tych tarcz stosowana jest niższa stawka VAT na paliwa (8% zamiast 23%), stawka VAT na prąd i ciepło wynosi 5%, a stawka VAT na gaz wynosi 0%. Do 0% jest obniżony VAT na podstawowe produkty żywnościowe, nawozy i wybrane środki produkcji rolniczej. Przedłużono także obowiązywanie obniżki akcyzy na prąd, zwolnienia z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, obniżki stawek akcyzy na niektóre paliwa silnikowe oraz czasowe wyłączenie z opodatkowania podatkiem handlowym sprzedaży paliw. Niższa akcyza obowiązuje także na lekki olej opałowy.

W ocenie prezesa NBP, zakładając utrzymanie rządowej tarczy antyinflacyjnej w horyzoncie projekcji, inflacja CPI będzie stopniowo się obniżać począwszy od III kwartału br. – W IV kwartale 2023 r. inflacja osiągnie wówczas 5,5%, a w IV kwartale 2024 r. – 3,5% – ocenił Adam Glapiński. Zaznaczył, że wyniki te zależą "od materializacji przyjętych w projekcji założeń, w tym także od sposobu i terminów wycofywania poszczególnych rozwiązań tarczy".

fot. pexels.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka