• +48 502 21 31 22

System kaucyjny wejdzie w życie jesienią

System kaucyjny ma objąć jednorazowe i wielorazowe butelki szklane o pojemności do 1,5 litra, butelki z tworzyw sztucznych do 3 l oraz puszki aluminiowe do 1 l.

System kaucyjny wejdzie w życie jesienią

Projekt ustawy dotyczący funkcjonowania w Polsce systemu kaucyjnego zostanie przegłosowany przez parlament w okresie wczesnojesiennym. Jak podkreślił wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba, Polacy bardzo chcą jego wprowadzenia. Zapewnił, że projekt jest w obrocie legislacyjnym i powinniśmy móc się zapoznać z jego ostateczną wersją "w najbliższym czasie".

Minister zwrócił uwagę, że cena plastikowej butelki jest uzależniona m.in. od ceny ropy. – Czyli stworzenie butelki od nowa nie zawsze jest tańsze niż recykling. To też ciekawe, jak będzie wychodził mechanizm rynkowy – dodał.

Dyskutowany w tym momencie jest m.in. metraż sklepów, które mają być zobligowane do przyjmowania jednorazowych i wielorazowych butelek szklanych, butelek z tworzyw sztucznych oraz aluminiowych puszek. W pierwszej wersji projekt zakładał, że do ich przyjmowania będą zobligowane sklepy powyżej 100 m². – Metraż może ulec zmianie, jest to bardzo mocno konsultowane i analizowane, może będzie to 100, 150, 200 metrów – powiedział Jacek Ozdoba.

Ustawa ma zacząć obowiązywać w 2023 r. Doprecyzowywany jest okres przejściowy, który wstępnie ustalany był na dwa lata, jednak "być może zostanie to wydłużone". – Stworzenie takiego systemu jest dość kosztotwórcze i ciężkie logistycznie. Żeby stworzyć odpowiednie warunki, potrzebny jest czas – zaznaczył minister. Jak poinformował, przepisami będą objęte "wszystkie te opakowania, które są dziś zmorą, jeśli chodzi o śmiecenie miejsc publicznych".

Poseł Solidarnej Polski powiedział, że jest zaskoczony, że można tak pozytywnie nastawiać się do tego projektu "ponad podziałami". – Patrząc na reakcje, również sceny politycznej, ale także badań przeprowadzanych przez różne media, ten projekt generuje bardzo duży entuzjazm – podkreślił.

System kaucyjny ma objąć jednorazowe i wielorazowe butelki szklane o pojemności do 1,5 litra, butelki z tworzyw sztucznych do 3 l oraz puszki aluminiowe do 1 l. Pierwszy projekt zakładał objęcie kaucją butelek jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego na napoje o pojemności do 3 l oraz butelki szklane wielokrotnego użytku na napoje o pojemności do 1,5 l.

Zgodnie z zapowiedziami system kaucyjny ma obowiązywać w całym kraju i być wygodny dla konsumenta. Ma być bezparagonowy, co oznaczać będzie, że zwracając puszkę czy butelkę, nie trzeba będzie okazać dowodu zakupu. Wysokość kaucji ma zostać określona w rozporządzeniu do ustawy.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka