• +48 502 21 31 22

Najnowszy ranking programu „Czyste Powietrze”. Pompy ciepła coraz popularniejsze

W pierwszej pięćdziesiątce rankingu za I kwartał 2022 r. znalazło się 12 gmin z województwa śląskiego.

Najnowszy ranking programu „Czyste Powietrze”. Pompy ciepła coraz popularniejsze

Najnowszy ranking gmin w programie „Czyste Powietrze” prezentuje dane z pierwszego kwartału bieżącego roku. Zwycięzcą zostało pomorskie miasto Puck, na drugim miejscu znalazła się gmina Stare Pole, również z Pomorza, trzecie było natomiast śląskie uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój. Liderem wśród województw okazało się pomorskie – wśród 10 najaktywniejszych gmin aż 7 pochodzi z tego regionu. Opublikowany ranking oparty jest o liczbę wniosków na wymianę źródła ciepła i/lub termomodernizacji budynku złożonych w gminie w stosunku do liczby domów jednorodzinnych znajdujących się na terenie gminy.

Jeśli chodzi o liczbę wniosków ogółem, najwięcej złożono ich w Rybniku – aż 291. Na drugiej pozycji jest Łódź – 193, na trzeciej Bielsko-Biała – 159. Spośród wszystkich 2477 gmin tylko w jedenastu złożono więcej niż sto wniosków. Powyżej 20 wniosków złożono w zaledwie co piątej gminie.

Województwo śląskie, w którym od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje zakaz użytkowania „kopciuchów”, radzi sobie całkiem dobrze. W pierwszej pięćdziesiątce rankingu za I kwartał 2022 r. znalazło się 12 gmin z tego województwa. Biorąc pod uwagę liczbę wniosków, to właśnie mieszkańcy śląskiego złożyli ich najwięcej – 6397. Jeśli chodzi o najaktywniejsze miasta i gminy z regionu, 20. miejsce zajął Kornowac, 23. Pszów, 25. Rudnik, 27. Radlin, 35. Krzanowice, 45. Wodzisław Śląski.

Znacznie gorzej radzi sobie woj. podkarpackie, w którym obowiązują takie same przepisy antysmogowe. Najaktywniejsza gmina z Podkarpacia, Kuryłówka, to odległa 231. pozycja.

Od początku przyszłego roku przepisy antysmogowe zabraniające korzystania z najbardziej emisyjnych kotłów zaczną obowiązywać w kolejnych trzech województwach: małopolskim, mazowieckim i łódzkim. Biorąc pod uwagę obecność gmin z tych regionów w pierwszej pięćdziesiątce rankingu, można zauważyć, że najlepiej radzi sobie Małopolska. W czołówce znalazło się 7 gmin z tego województwa, natomiast z Mazowsza i łódzkiego zaledwie po jednej. Co więcej, to właśnie mieszkańcy gmin z Małopolski złożyli drugą w kolejności liczbę wniosków do programu w analizowanym kwartale (blisko 5000).

Interesujących informacji dostarcza także porównanie popularności poszczególnych źródeł ciepła w programie „Czyste Powietrze”. Przez pierwsze trzy lata programu największym powodzeniem cieszyły się kotły gazowe. Od początku bieżącego roku popularność tego rodzaju ogrzewania zaczęła jednak gwałtownie spadać – od 47% w styczniu do zaledwie 26% w kwietniu, a właściciele “kopciuchów”, zamiast ogrzewania gazowego, coraz częściej wybierali pompy ciepła. Urządzenia te odnotowały ogromny wzrost popularności – od stycznia 2021 r. do kwietnia 2022 r. była to zmiana z 17 do 49%.

Najnowsze dane można je sprawdzić przez specjalną wyszukiwarkę dostępną na stronie polskialarmsmogowy.pl/ranking oraz czystepowietrze.gov.pl.

fot. pixabay.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka