• +48 502 21 31 22

Rośnie poziom stresu wśród polskich pracowników

Prawie 46% osób przyznało, że czują się bardziej zestresowani niż 6 miesięcy temu.

Rośnie poziom stresu wśród polskich pracowników

Ponad 45% Polaków odczuwa stres silniej niż jeszcze pół roku temu, a blisko 20% wskazuje, że martwi się o swoją karierę w przyszłości – wynika z raportu “Stres a praca” firmy technologicznej Evolution.

3/4 Polaków stresuje się inflacją. 11% nie miało zdania na ten temat, a dla 14% osób inflacja nie jest powodem do stresu. Niewiele mniej osób stresuje się posiadanym kredytem hipotecznym – 69% badanych. Dla 16% ankietowanych posiadanie takiego kredytu nie jest stresujące, a 15% odpowiedziało, że nie wie.

Prawie 46% osób przyznało, że czują się bardziej zestresowani niż 6 miesięcy temu. Jednocześnie 44% ankietowanych zadeklarowało, że nie czuje silniejszego stresu, a 10% nie potrafiło udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Jak wynika z raportu, 42% Polaków boryka się z problemami ze snem. 55% ankietowanych zaprzeczyło, że ma takie trudności.

Także wyniki cyklicznego badania przeprowadzonego przez firmę doradczą ADP potwierdzą tezę o rosnącej skali zestresowania. Jednak raportu „People at Work 2022: A Global Workforce View" wynika, że dwa główne powody stresu wśród polskich pracowników to zwiększona odpowiedzialność będąca skutkiem pandemii oraz długość dnia pracy. Z ubiegłorocznej edycji raportu wynika, że w 2020 r. stresu w pracy przynajmniej raz w tygodniu w skali globalnej doświadczało aż 62% pracowników. Według najnowszych danych obecnie wskaźnik ten zwiększył się o 5 pkt. proc. i wynosi 67%. Polacy wciąż pozostają jednym z najbardziej zestresowanych narodów w Europie. Blisko co piąty ankietowany twierdzi, że codziennie w pracy doświadcza stresu, a 20% przyznaje, że odczuwa go 1-3 razy w tygodniu.

– Przygnębienie, smutek, rozdrażnienie czy trudności z koncentracją to pierwsze objawy chronicznego stresu u pracowników, na które pracodawcy powinni zwracać szczególną uwagę. To często są pierwsze sygnały związane ze złym samopoczuciem zatrudnionych spowodowanym nagromadzeniem się stresu w pracy i nie należy ich lekceważyć. Niezależnie od tego, czy zespół pracuje w domu, czy w siedzibie firmy, ważne jest, aby menedżerowie dostrzegali, kiedy któryś z nich nie radzi sobie ze stresem i bieżącymi obowiązkami – mówi Anna Barbachowska, dyrektor HR w ADP Polska.

Firma Evolution postanowiła zapytać również o to, w jaki sposób Polacy walczą ze stresem. Jak się okazuje, najchętniej oglądają film lub serial (57%). Na drugim miejscu znalazło się słuchanie muzyki (54%), a na trzecim spacerowanie (53%). Kolejne aktywności, które pomagają ankietowanym w walce ze stresem to: spędzanie czasu ze znajomymi lub rodziną, czytanie książek, granie w gry, uprawianie sportu i uprawianie sztuki jak malowanie czy gra na instrumentach.

fot. pexels.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka