• +48 502 21 31 22

Paski klimatyczne pokazują, jak zmienia się klimat Ziemi

Grafika pokazuje fundamentalną informację dotyczącą globalnego ocieplenia — to, jak zmienia się średnia temperatura Ziemi od połowy XIX w., kiedy ludzie zaczęli na rosnącą skalę spalać węgiel, a później ropę i gaz.

Paski klimatyczne pokazują, jak zmienia się klimat Ziemi

Brytyjski klimatolog prof. Ed Hawkins stworzył grafikę, która pokazuje, jak ociepla się Ziemia. Jego "paski klimatyczne" stały się symbolem, a 21 czerwca przypada ich dzień - #ShowYourStripes day.

Grafika pokazuje fundamentalną informację dotyczącą globalnego ocieplenia — to, jak zmienia się średnia temperatura Ziemi od połowy XIX w., kiedy ludzie zaczęli na rosnącą skalę spalać węgiel, a później ropę i gaz. Im więcej CO2 i innych gazów w atmosferze, tym cieplejszy klimat. Większość takich wykresów pokazuje linię, na której widać, że jeszcze w XIX w. i na początku XX w. temperatura była niższa, a od tego czasu rośnie. Prof. Hawkins dodał do tego kolory. Każdy pasek to kolejny rok, poczynając od 1850 r. w przypadku danych dla całego świata i 1901 r. w przypadku danych dla poszczególnych krajów.

Prof. Hawkins zamienił klasyczny wykres, usuwając z niego skalę. Zastąpiły ją kolory, które pokazują zmianę temperatury. W założeniu taka uproszczona wizualizacja ma być intuicyjna do zrozumienia i łatwa do wykorzystania. Niebieskie paski oznaczają lata ze średnią temperaturą poniżej, a czerwone — powyżej średniej z lat 1971-2000. Paski białe oznaczają temperaturę w pobliżu średniej z tego okresu. Im ciemniejszy kolor paska, tym bardziej średnia temperatura w odpowiadającym mu roku odbiegała od temperatur typowych dla trzydziestolecia 1971-2000.

Wykresy dla poszczególnych kontynentów i państw można sprawdzić na stronie showyourstripes.info. Tak wyglądają paski klimatyczne dla Polski. Widać na nich, że przez cały okres zdarzają się lata chłodniejsze i cieplejsze. Jednak im bliżej współczesności — tym więcej czerwonych pasków i tym ciemniejszy ich kolor. Nie każdy kolejny rok jest cieplejszy od poprzedniego, ale trend jest jasny.

Na globalnym wykresie zmiana jest jeszcze wyraźniejsza niż na tym dla konkretnego kraju czy regionu. Globalna temperatura bierze pod uwagę całą planetę, co wyrównuje regionalną zmienność. Dany rok może być zimniejszy od średniej np. w Europie, ale wyjątkowo gorący w Ameryce Południowej. Gdy sumujemy dane z całej planety, widać wyraźniej wzrost temperatury w ostatnich 150 latach.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka