• +48 502 21 31 22

Wybuch wojny zmienił branżę IT w Europie Wschodniej

W Ukrainie w sektorze IT było zatrudnionych 290 tys. osób. Szacuje się, że 70% programistów pracowało jako freelancerzy dla zachodnich firm.

Wybuch wojny zmienił branżę IT w Europie Wschodniej
PLUSY dla BIZNESU

Artykuł opracowany przez:

PLUSY dla BIZNESU

Platforma Gospodarcza PLUSYdlaBIZNESU - serwis dedykowany dla przedsię...

Firma działa w branżach:
Marketing Reklama Media Wydawnictwa Drukarnie Redakcje, wydawcy, gazety, media
Instytucje Urzędy Stowarzyszenia, kluby i związki

Nawet o 30% wzrosła liczba aplikacji specjalistów IT pochodzących z Europy Wschodniej w marcu i kwietniu w porównaniu z lutym. Nowością są zapytania o pracę od Rosjan. Aplikacje z Ukrainy są na tym samym poziomie jak przed wojną.

Wybuch wojny w Ukrainie spowodował zmiany na rynku pracy w sektorze IT w całej Europie Wschodniej. Tylko z Rosji w lutym i marcu wyjechało między 50 a 70 tys. programistów. Spodziewano się, że liczba ta ulegnie podwojeniu w kwietniu, jednak teraz część z nich zaczyna wracać.

– Do tej pory otrzymywaliśmy tylko sporadyczne zapytania o pracę od osób z Rosji. Teraz jest ich znacznie więcej. Wiele z nich pisze wprost, że chcą wyjechać z Rosji z przyczyn politycznych – mówi Paweł Zdziech, Recruitment & Communication Manager w 7N. Inne powody emigracji to obawa przed stanem wojennym, pogarszająca się sytuacja ekonomiczna, ale też brak dostępu do technologii czy utrata pracy po tym, jak globalne korporacje wycofują się z Rosji, a zachodni partnerzy anulują kontrakty.

Aby zapobiec emigracji cennej kadry IT, rosyjskie władze wdrożyły szereg zachęt dla branży: zwolniły na trzy lata z podatku dochodowego i kontroli firmy informatyczne, zaoferowały im niskooprocentowane pożyczki oraz dotacje pokrywające 80% kosztów projektów, a ich pracownikom – preferencyjne kredyty hipoteczne. Do tego programiści w wieku poniżej 27 lat otrzymają odroczenie poboru do wojska.

– Widzimy także więcej zapytań o pracę w sektorze IT od Białorusinów. ​​Specjaliści z tego kraju starali się o pracę w Polsce już wcześniej, jednak teraz jest ich o 20-30% więcej niż jeszcze w lutym tego roku. Wynika to zatem wprost z sytuacji wojennej – zauważa Paweł Zdziech. Zaangażowanie Łukaszenki w wojnę w Ukrainie i nałożone sankcje wywołały emigrację m.in. do Armenii, Gruzji i Polski. Znana z gry "World of Tanks" założona w Białorusi firma Wargaming 4 kwietnia zamknęła biura Petersburgu oraz Mińsku.

Z danych polskiego oddziału 7N wynika, że nie ma znaczącego wzrostu liczby zapytań o pracę od specjalistów IT z Ukrainy. Mężczyźni w większości nie mogą wyjechać z kraju – wielu włączyło się w walkę, także w cyberprzestrzeni. Już ponad 300 tys. osób, także spoza kraju, przyłączyło się do IT Army of Ukraine – grupy, która przeprowadza ataki na rosyjskie cele.

– To branża zdominowana przez mężczyzn, dlatego mimo dużego napływu kobiet z Ukrainy do Polski oraz zmiany ról społecznych w samej Ukrainie spowodowanej wojną cały czas odsetek kobiet starających się o pracę w IT jest bardzo niski. Dotyczy to także innych krajów – tłumaczy Paweł Zdziech.

W Ukrainie w sektorze IT było zatrudnionych 290 tys. osób. Szacuje się, że 70% programistów pracowało jako freelancerzy dla zachodnich firm. Kraj ten jest też regionalnym liderem w liczbie absolwentów informatyki w przeliczeniu na 100 tys. osób – w 2020 r. mury uczelni opuściło 27 tys. absolwentów kierunków informatycznych. – Te osoby łatwo odnajdą się zawodowo za granicą, nie tylko w Polsce. Jeśli nawet część przyjedzie do Polski, nie będzie to znacząca część, dlatego nie wpłynie to widocznie na nasz rynek pracy IT – mówi ekspert.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka